Grad Pregrada je smješten u najzapadnijem dijelu Hrvatskog zagorja, između rijeke Sutle i Maceljskog gorja. Okružuju ga gorski masivi Kunagore. Grad se sastoji od 26 naselja. Okoliš tvore brežuljkasti i niskobrdoviti tereni s dolinom uz potok Kosteljina, koji pripada slivu riječice Krapine. Dolinski prostor obiluje vodom. Pregrada je u sastavu Županije Krapinsko-zagorske, s površinom od 67 kvadratnih kilometara.
Grad broji oko 7 tisuća stanovnika. Ime Pregrada prvi se puta spominje 1334. godine u statusima Zagrebačkog Kaptola.
O imenu Pregrada može se samo nagađati. Nije utvrđeno dolazi li od nekakve “pregrade” kojom je sutjeska riječice Kosteljine bila pregrađena , ili je vlasnik Kostela Juraj Branderburški smjestio svoje obrambene čete “pred gradom” na padinama Kunagore.
Pregrada ima veliku prednost zbog svog zemljopisnog položaja, što je najviše došlo do izražaja tek od sredine 19. stoljeća, odnosno u vrijeme kad je autarkičnu seosko-vlastelinsku ekonomiju zamijenilo novo, novčano gospodarstvo.
U to vrijeme dolazi do stvaranja regionalnih centara koji su trebali vršili ulogu posrednika u razmjeni seoske i prerađivačke privrede te predstavljati središte novih, teritorijalno-administrativnih jedinica – kotara i općina.
Nakon što su ukinuti kotari osnovana je općina Pregrada koja djeluje sve do 1962. godine kada je došlo do njenog spajanja općini Krapina. Takav oblik zajednice trajao je sve do 1978. godine kada je odlukom Sabora na temelju Zakona o izmjenama i dopunama zakona o područjima općina, ponovo formiran u općinu Pregrada.
U siječnju 1997. godine Pregrada dobiva status grada na temelju brojnosti funkcija koje nudi stanovništvu, na temelju djelatnosti kojima se stanovništvo bavi i na temelju svoje povijesti.
Između 2 svjetska rata, Pregrada je bila najjače obrtničko središte u Hrvatskoj. Nekoć je bila na važnom prometnom pravcu Zagreb – Beč. Područje grada Pregrade su do 1994. zaobilazili svi magistralni prometni pravci zbog konfiguracije terena te zbog stanja i razvijenosti prometnog sustava.
1994. godine otvoren je magistralni pravac Pregrada – Krapinske Toplice što znači i bolju povezanost sa Zagrebom. Pregrada je danas perspektivan gradić koji teži napretku i razvoju.
Pregrada jako obrtničko središte, ima prvu vinsku cestu u Hrvatskoj, planinarski dom na Kunagori, elitni turizam u dvorcu “Bežanec”, te veličanstvene sakralne objekte. Na gospodarstvo se nadovezuje velika paleta raznovrsnih događaja i udruga; od “Branja grojžđ” do “Društva za poljepšanje Pregrade”.
2007. godine u Pregradi je službeno otvorena i poslovna zona koja će prema urbanističkom planu grada obuhvaćati sve veće proizvodne tvrtke.
Ukoliko se kao turist zateknete u ovom gradu, obvezno posjetite neke od dvoraca (dvorac Bežanec, dvorac Dubrava, dvorac Gorica), Thierryjevu ljekarnu, neku od mnogobrojnih crkvi i kapela, ili Muzej grada Pregrade “dr. Zlatko Dragutin Tuđina”.
Autor: M.T. Foto: Ex137/Wikimedia