Zdrava prehrana ne podrazumijeva da brinemo samo što jedemo nego i kako jedemo. Glavni cilj nije odabrati neku dijetu i očekivati brzo gubljenje kilograma, već obratiti pozornost na hranu koju jedemo i prilagoditi je svojim potrebama kako bismo se osjećali zdravo i fit.
Za postizanje dobrog osjećaja ne morate iz jelovnika izbaciti sve što volite. Ne morate brojati ni kalorije, samo pokušajte jesti što šarenije i raznovrsnije. Birajte i jednostavne recepte koji će u hrani koju volite zadržati sve hranjive i zdrave tvari. Prehranu mijenjajte korak po korak jer tako lakše usvajate navike, a nemate ni osjećaj razočarenja kada preko noći ne uspijete prepoloviti veličinu svojih obroka. Malene promjene omogućit će i organizmu da se privikne na novi način prehrane. Dijete su rigorozne i organizmu stvaraju šok.
Zdrava prehrana ne određuje nekoliko vrsta namirnica koje smijete koristit. Za normalno funkcioniranje organizma potrebni su nam proteini, ugljikohidrati, masti, vlakna, minerali i vitamini. Nezdravih navika ne morate se riješiti preko noći. Za početak, smanjite slatke porcije, a s vremenom će i organizam tražiti manje slatkoga.
Zdrava hrana podrazumijeva male porcije više puta dnevno. Znamo da se to u današnjem svijetu čini kao nemoguća misija jer tko još ima vremena jesti sedam puta dnevno? No, ako to stvarno želite, uspjet ćete. Ne govorimo o sedam velikih obroka. Riječ je o tome da više puta dnevno organizmu dajete potrebnu hranu. Nekada će to biti jabuka, a nekada malo oraha koji će vam dati energiju za nastavak radnog dana.
Jedite u društvu što je češće moguće, a obroke uz računalo ili televiziju sasvim izbacite. Takve navike znaju dovesti do nesvjesnog prejedanja. Uživajte u hrani koju jedete, dobro je žvačite i nemojte se zamarati drugim stvarima. Dan započinjite doručkom i naučite slušati svoje tijelo. Ponekad se dešava da pobrkamo glad i žeđ. Probajte popiti čašu vode, a ako osjećate glad nakon 10 minuta, sjednite i pojedite nešto zdravo.
Jedite obroke s puno voća i povrća jer te namirnice imaju malo kalorija, a visoku hranjivu vrijednost. Uzimajte zdrave ugljikohidrate (crni kruh, smeđa riža, smeđi šećer), a izbjegavajte rafinirane žitarice u bijelom kruhu i tjestenini. Dodavanje soli ili šećera smanjite koliko je god moguće jer ih većina namirnica u sebi sadrži dovoljno. To će utjecati na okus hrane, ali s vremenom ćete se priviknuti i konačno upoznati pravi okus hrane.
Pokušajte unaprijed planirati obroke kako biste osigurali dovoljnu raznolikost namirnica. Ne zaborivite na unos kalcija i vitamina D koji osiguravaju jake kosti. Popijte barem šalicu mlijeka dnevno, a možete odabrati i neki dodatak prehrani koji će osigurati potrebne vitamine. Unos vode neizmjerno je važan za normalno funkcioniranje organizma. Voda omogućuje detoksikaciju pa stoga slušajte svoje tijelo i pijte dovoljno tekućine. Ako ne volite vodu, zaboravite na sokove, ali možete probati sa čajevima.
Autor: Anja Jakopčević, Foto: Gts/Shutterstock