Preporuke za zdravo sunčanje stižu još iz kampanje 2007. Europske komisije. Ukoliko se držite 10 osnovnih pravila, trebali biste biti sigurni. Naravno, imajte na umu da je samo neizlaganje suncu jedini pravi način da se izbjegnu opasne sunčeve zrake.
Uvijek se štitite pravom kremom (s barem +15 zaštitnim faktorom u prvim danima izlaganja suncu), ali isto tako budite svjesni da niti jedan proizvod ne može filtrirati baš sve UV zrake.
Birajte sredstva sa sunčanim filterima prema tipu kože (fototip) i prema mjestu na kojem boravite (planine, more, bazeni itd.) i budite posebno na oprezu kad boravite pokraj vode ili pijeska.
Ne izležavajte se predugo na suncu čak i kad koristite UVA+UVB zaštitni proizvod. Izbjegavajte sunčanje između 11 i 15 sati i ne zaboravite da stabla, suncobrani i nadstrešnice ne štite potpuno od zračenja. Kroz oblake prolazi i do 80 posto UV zraka. Magla također može povećati izlaganje zračenju.
Svakodnevno provjeravajte UV pokazatelje (međunarodni indikator UV podudara se s ultraljubičastim zračenjem i stupnjem rizika: kada je veći od 3, treba poduzeti preventivne mjere s indiciranim zaštitnim faktorima), pa i preko novina: što su pokazatelji veći, to je važnije pravilno se zaštititi.
Kada je sunce na vrhuncu, nosite majice, kape sa šiltom i naočale. Djecu i novorođenčad sklonite s direktnog sunca. Štitite ih majicama i šeširićima. Nanesite zaštitnu kremu prije svakog sunčanja. Činjenica da vam je koža već potamnjela nije dovoljna zaštita (preplanulost na bijeloj koži pruža zaštitu jednaku sredstvu s faktorom 4).
Obnavljajte aplikaciju kreme nakon svakog kupanja i ako se mnogo znojite. Prava količina korespondira s 35 grama kreme za cijelo tijelo ili oko šest žličica proizvoda pri svakoj aplikaciji. Kožu štitite i tijekom kupanja u moru ili bazenu jer ultraljubičaste zrake prolaze i kroz vodu.
Foto: Alex James Bramwell/Shutterstock