Kupili ste par komada odjeće, koja vam se toliko sviđa da ne bi htjeli da se brzo istroši. U nastavku vam donosimo nekoliko savjeta kako očuvati izgled svoje odjeće, koji će produljiti vrijeme uživanja u nošenju nove odjeće.
Prilikom pranja odjeće, smanjite količinu deterdženta kojim perete odjeću. Rublje ćete sačuvati ako ga perete sa polovicom preporučene količine praška ili tekućeg deterdženta za rublje, a sa pola količine deterdženta će se jednako dobro oprati. Rublje nemojte prati na temperaturi većoj od 30 stupnjeva. Veću količinu deterdženta i višu temperaturu vode, koristite samo za pranje sličnih tkanina i prljavog bijelog pamučnog rublja.
Što bolju perilicu za rublje koristite, to ćete bolje očuvati svoju odjeću. Kupite perilice sa bubnjevima koji su blaži prema tkaninama. Standardne perilice imaju bubnjeve koji su sastavljeni od rupica koje vuku tkaninu tijekom centrifugiranja, pa na taj način trgaju vlakna odjeće. Nikada ne sušiti odjeću u sušilici rublja!
Odjeću nosite na kemijsko čišćenje onda kada baš morate! Kemikalije koje se koriste u kemijskim čistionicama, svakim pranjem oslabljuju tkaninu, te joj skraćuju vijek trajanja. Odijela je najbolje nositi u kemijsku čistionicu na pranje, svakih tri do četiri mjeseca.
Odjeća se ne smije prati nakon svakog nošenja, jer na taj način bezveze trošite deterdžent i trud, a samo skraćujete vijek odjevnog predmeta. Prije bacanja rublja u košaru za pranje provjerite postoje li na odjeći mrlje koje prije pranja treba odstraniti.
Prilikom pranja odjeće, vijek neće produljiti nikakvi omekšivači pa ih nema potrebe koristiti. Ručnici će primjerice bolje upiti vodu, ukoliko ne budu prani sa omekšivačem. Jedina vrsta tkanine koju omekšivač može očuvati kojoj je on potreban prilikom pranja je tkanina od angore, mohera i kašmira.
Prije spremanja odjeće u ormar na dulje vrijeme, odjeću obavezno operite. Moljci primjerice vole uprljanu i znojnu odjeću, pa ih odbijte čistom odjećom.
Autor: A.Z., Foto: Africa Studio/Shutterstock