Primijetili ste da vaše dijete nemirno spava, a ponekad i priča ili plače u snu. Ne znate što se događa, ali svakako biste bili puno mirniji da vaše dijete nema tako burne noći, već da mirno i spokojno spava. Ovako imate osjećaj da se više umori, nego odmori tijekom noći.
Noćni strah je jedan od poremećaja spavanja. Faze spavanja dijele se na dva osnovna stanja- non-REM i REM-faza.
Pritom se non-REM spavanje dijeli na 4 faze; od prijelaza iz stanja budnosti u prvoj, čvršćeg spavanja u drugoj pa do dubokog sna u trećoj i četvrtoj fazi.
Nakon što usnemo, obično se kroz ove četiri faze prolazi za 45 do 60 minuta. Duboko spavanje dominira u prvoj trećini noći i u mlade osobe obuhvaća do 25% cjelokupnog noćnog spavanja.
Non-REM i REM faze se izmjenjuju tijekom noći pravilnim ritmom s prosječnim ciklusnim trajanjem od 90 do 110 minuta.
Ove se dvije faze spavanja razlikuju po nizu značajki, a pravilno izmjenjivanje njihovih ciklusa tijekom noći nužno je za općenito pravilno funkcioniranje organizma.
Poremećaj koji se naziva strah u snu pojavljuje se u prvom redu u djece, za vrijeme prvih sati spavanja, konkretno za vrijeme treće i četvrte faze non-REM spavanja.
Dijete se iznenada uspravlja u krevetu uz vrištanje i plač, zastrašenog izraza lica. Obično se ne da probuditi ni utješiti i ujutro se ne sjeća događaja.
Ako se tijekom sna i probudi, dezorijentirano je i smeteno i ne zna što ga je probudilo i zašto. Budući da se noćni strah pojavljuje u fazi dubokog non-REM spavanja, dijete vjerojatno pri tom ne sanja.
Noćni strah se pojavljuje najčešće u dobi između 4 i 12 godina života i spontano prolazi tijekom adolescencije. Napadaji se obično ne ponavljaju često. Nema posebne terapije, a uz noćni strah nisu utvrđeni nikakvi psihički, ni neurološki poremećaji. Za razliku od noćnog straha, noćne more pojavljuju se u REM-spavanju. Osoba je potpuno razbuđena i obično se sjeća sna koji je bio uzrokom more i tjeskobe i straha koji je ona izazvala.
Autor: Tajana, Foto: BlueOrange Studio/Shutterstock