U prebogatoj Istri, a pritom mislimo na velik broj sadržaja kojima razveseljuju svoje goste, možemo izdvojiti čuvenu panoramsku stazu poznatiju kao Parenzanu. Parenzana je zapravo uskotračna željeznička pruga koja je nekada povezivala Trst preko niza kolodvora s Porečom kao krajnjim kolodvorom.
U funkciji je bila od 1902. do 1935. godine, a prolazila je kroz tri države i to Italiju, Sloveniju i Hrvatsku. Radi se o koridoru koji je ostao sačuvan, kao i velik broj pratećih željezničkih objekata, mostova, vijadukata i naravno tunela. Dio te trase preuređen je za biciklističke i pješačke staze.
Godine 1900. započela je izgradnja željezničke pruge širine 760 mm koja je u početku bila planirana kao pruga normalnog kolosjeka, koja je izgrađena uskotračna u dužini 123,1 km, od čega je 8 tunela bilo ukupne dužine 1.530 m, 11 mostova i 6 viadukata te brojnih željezničkih kolodvora, stajališta, skladišta, stanica za snabdjevanje vodom, nasipa i usjeka.
Radilo se o dvije dionice; Trst – Buje koja je puštena u promet u travnju 1902. godine, te Buje – Poreč koja je puštena u promet u prosincu te iste godine. Trasa se tada često mijenjala, jer su mngo gradovi kako je vrijeme išlo htjeli biti povezani s prugom, što im je na kraju i bilo udovoljeno. Ipak nije mala stvar biti povezan u to vrijeme na taj način.
Ime “Parenzana” dolazi iz 1902. godine kada je u tršćanskom časopisu bilu objavljena okružnica vezana za prvu dionicu do Buja, a kada se htjelo naglasiti kako će željeznička pruga stići i do Poreča, na okružnici je stajalo “Parenzaner” tako da se to ime održalo do danas.
Tada su postojali putnički vagoniI., II., i III. razreda s 30 mjesta, a tu su još bili teretni vagoni i vagoni za prtljagu. Svi su vagoni bili dužine 8,5 m. Bili su osvjetljeni petrolejskim svjetiljkama, s tim da nisu imali WC, ali su imali balkone.
Danas željezničke pruge više nema, ali je zato ostala trasa za uređenu panoramsku stazu koja vijuga karakterističnim istarskim brežuljcima. Radi se o nekoliko tunela i vijadukata koji ponajviše doprinose ljepoti ove šetnice. Radi se uglavnom o kratkim tunelima.
Ako ste za malo šetnje i uživanje u prirodi tada vam preporučamo da prođete čuvenim putem gdje je nekada prolazila poznata linija koja je povezivala više država.
Foto: Kiki273/Wikimedia