Ozljede glave i vrata mogu biti opasne i zbog toga treba znati kako pružiti prvu pomoć unesrećenome do dolaska hitne pomoći. Ako je ozlijeđena osoba zadobila ozljede na glavi i vratu, nju bi što prije trebao pregledati liječnik, a posebno ako je određena osoba bila u nesvijesti čak i nekoliko minuta.
Ozljede glave i vrata
Unesrećeni s opasnim ozljedama na gornjem dijelu tijela trebao bi što prije stići u bolnicu, jer u takvim situacijama postoji mogućnost unutarnjeg krvarenja ili oštećenje mozga.
Vrijeme dok se čeka dolazak hitne pomoći treba iskoristiti tako da se ozlijeđenome omogući da diše bez problema. Ako se nalazi u nesvijesti treba ga namjestiti u bočni položaj, a ukoliko ne diše, treba odmah pružiti prvu pomoć i započeti s umjetnim disanjem.
Zbog ozbiljnosti ozljeda, ali i velike količine krvi, spomenuto stanje može se ponekad činiti ozbiljnijim nego što je stvarno stanje. Dođe li do krvarenje ono se može zaustaviti izravnom pritiskom ručnika na ranu, čistog rupčića ili zavoja.
Ako je unesrećeni slomio ili iščašio vilicu, u velikom broju slučajeva postoji i ozljeda u ustima kao posljedica razbijenih zuba u nesreći. U takvim situacijama mogu nastupiti poteškoće u govoru te može doći do pojačanog lučenja sline pomiješane s velikom količinom krvi.
Ukoliko postoji ozljeda vilice, nju bi što prije trebalo imobilizirati sve dok ozlijeđeni ne bude odvezen u bolnicu. Imobilizacija se vrši tako da ozlijeđena osoba drži kompresu ispod brade. Kompresa se potom povije zavojem i poveže s krajevima na vrhu glave. Primijetite li da su zubi previše stisnuti, možete malo popustiti zavoj.
Nakon toga se očiste usta, ukloni se preostala krv i slomljeni zubi kako bi se izbjeglo gušenje.
Ako postoji ozljeda vrata, potrebno je znati kako pomoći. Poznato je kako iznenadni udarci kod prometnih nesreća mogu uzrokovati opasne i teške ozljede.
Znakovi po kojima ćete znati je li došlo do teže ozljede vrata i glave su: grčevi, nagla oduzetost, podljevi oko očiju, bolovi u leđima i vratu, promjene u radu srca i disanju, jaka glavobolja, poremećaj svijesti te blijeda i vlažna koža.
Unesrećenom možete pomoći tako što ćete pridržavati glavu i vrat i paziti da ozlijeđeni cijelo vrijeme miruje. Ne treba ga micati osim ako ne postoji opravdan razlog.
Potrebno ga je smiriti i uvjeriti da se ne pomiče, a kad ste se uvjerili da je u sigurnom položaju, možete pozvati hitnu pomoć.
Ako ne postoji ozljeda kralježnice, ozlijeđenog možete smjestiti u ležeći položaj s podignutom glavom i ramenima. Sumnja li se na ozljedu kralježnice, glava mora i dalje biti u neutralnom položaju. Cijelo vrijeme treba pratiti životne funkcije do dolaska hitne pomoći.
Autor: S.Š., Foto: Anneka/Shutterstock