Prepuna šuma, krša, dolina i uzvisina, Lika je najrjeđe naseljeni predio naše lijepe zemlje. Uvijek se nalazila u žarištu borbe i osvajanja. Kako odvaja razne predjele Hrvatske bila je mjesto gdje su se sudarala kulturno-civilizacijske razlike do su je istodobno šibale ekstrmne i oštre vremenske prilike.
Lika je uvelike suočena sa problemom depopulacije. Mnogi mladi ljudi zbog duge zime, teških gospodarskih prilika ili Domovinskog rata napuštaju ovaj prostor u potrazi za boljim životom i uglavnom ostaje starije stanovništvo. No u posljednje vrijeme izgradnja autoceste Zagreb-Rijeka pomalo oživljava ovu uspavanu regiju koja počinje ulagati u razvoj turizma i posjetiteljima dista nudi mnogo. Prirodne ljepote, bogatu povijesnu baštinu i gastronomske specifičnosti samo su neke od njih.
Lika je obilježena krškim prostorima, na kojima nerijetko nalazimo i rijeke. Tako je i rijeka Gacka oko sebe načinila Gacko polje čije središte je postao upravo grad Otočac. Otočac se spominje još u srednjem vijeku iako je svoj sadašnji izgled i glavne karakteristike zadobio u vrijeme Vojne Krajine kada je ovaj grad bio središte pukovnije.
Posebnu priču priča i crkva Presvetog Trojstva. Originalno je izgrađena u 17. stoljeću i zatim je na vrhuncu Vojne Krajine obnovljena u 18. stoljeću. U Domovinkom je ratu u nekoliko navrata granatirana poradi čega je pretrpjela veliku štetu. Priče o osvajanjima i teškom putu koji je prošao Otočac možete razgledati pođete li vidjeti zbirku Muzeja Gacka. Ujedno možete razgledati i arheološku zbirku koja će vam ispričati priču o stanovnicima iz staroga doba, Japodima, koji su nastanjivali ove krajeve odavna.
Stanovnici Gackoga polja imaju mnoge zanimljive običaje i nošnje koje ne možete vidjeti nigdje drugdje a sve to možete razgledati u etnografskoj zbirci. Ako ste željni daljneg istraživanja krenite u smjeru Gospića i skrenite kod sela Sinac. Tamo će vas zateći ostatci golemog mlina u kojem je 60 mlinova nekoć mljelo brašno za čitavu regiju. Svako zanimljiv prizor kojie ne smijete propustit vidjeti.
Autor: L.K. Foto: Silverije/Wikimedia