Da je Kvarner “in” mjesto, svjedoče brojne manifestacije koje se odvijaju na ovom području, a da ih je puno svjedoče: Festival šparuga, Riječki karneval, Žabarska noć, Riječke ljetne noći, Dani vina otoka Krka te Novogodišnji kup u podvodnom ribolovu. Među te brojne manifestacije treba ubrojiti i čuveni MEA Festival koji se održava u Opatiji, a koji će se činiti posebno privlačnim onima koji se smatraju velikim zaljubljenicima u prošlost, a ponajviše onima koji su veliki ljubitelji nekad moćne carske obitelji Habsburgovaca.
MEA Festival poznata je kostimirana manifestacija koja posjetitejima dočarava godine kada su Opatijom šetali austrijski car Franjo Josip I, njemački car Vilim, carica Sissi, nadvojvoda Ferdinand, švedsko-norveški kralj Oskar II, carica Marija Ana, rumunjski kralj Karlo i supruga Elizabeta, skladatelj Gustav Mahler, Giacomo Puccini, nobelovac Henryk Sienkiewiecz.
MEA zapravo znači Mitteleuropa Abbazia festival koji ujedinjuje povijest i sadašnjost na jedan zaista poseban način, što se najviše sviđa posjetiteljima i svima onima koji se slučajno zateknu u Opatiji u tom trenutku. Zaista se radi o jedinstvenom događaju koji jednostavno treba doživjeti.
Pored zanimljivog festivala, dok ste u Opatiji imate priliku uživati u parkovima koji se smatraju najpoznatijim spomenicima parkovne arhitekture u Hrvatskoj.
Gdje se na površini od 3,64 ha, između glavne gradske ceste i mora, nalazi na 60 polja koja okružuju najčuvenije spomenike opatijske povijesti, a to su villa Angiolina, Amalija, hotel Kvarner te crkva sv. Jakova.
Opatija je mjesto gdje se susreću brojne različitosti. Možemo slobodno reći kako se radi o jedinstvenom području gdje se može osjetiti more, a isto tako i planine koje kao da nam poručuju da su tu, da nas čuvaju.
U Opatiji možemo doživjeti brojne raznovrsnosti, od impresivne i prije svega bogate prošlosti do moderne sadašnjosti, a najbolje od svega što ovo mjesto nudi bogatu ponudu ne samo ljeti, nego tokom cijele godine što se smatra velikom prednošću.
Autor: S.Š. Foto: Beyond silence/Wikimedia