Koliko god neki ne žele priznati, mnogi su robovi navika i rutine i kada im se nešto promijeni imaju dojam kao da ih je netko izbacio iz ravnoteže. Tako je i s djecom zbog čega mnogima odlazak u vrtić i dalje predstavlja bolnu radnju na koju se nikako ne mogu naviknuti.
Djeca vole rutinu jer na taj način imaju dojam da vladaju cijelom situacijom i da puno toga kontroliraju. Kada im se u jednom trenutku promijeni njihova rutina, mnoga od njih dožive šok jer na njega nisu bila spremna. To može biti promjena mjesta življenja ili odlazak u vrtić.
Bez obzira radi li se o mališanima koji odlaze u jaslice ili onim malo starijima koji tek nakon tri godine kreću vrtić, odlazak u novu sredinu i s tetama koje vide po prvi put predstavlja velik problem za dijete. Taj se problem može riješiti i prije vremena ako se s djetetom krene razgovarati na vrijeme.
Neki će reći kako je lakše djeci ispod tri godine priviknuti se na vrtić nego starijima koja su pune tri godine bili s bakama i tetama čuvalicama. U tome možda ima malo istine jer su starija djeca imala više vremena da provedu s najužim članovima obitelji za razliku od mlađih, koji su već s godinu dana ili malo kasnije morali krenuti u jaslice
Uz primjenu sljedećih savjeta ta bi prilagodba trebala ići brže i bez prevelikog stresa za roditelje i njihovu djecu. Svaki roditelj bi mjesec dana ranije trebao početi razgovarati s djetetom o tome kako će uskoro krenuti na jedno mjesto gdje će se moći po cijele dane igrati, ali gdje odrasli ne mogu biti osim teta koje će ih čuvati.
Dobro je ukazati na to kako će ići na mjesto gdje će im biti lijepo i gdje će upoznati puno novih prijatelja s kojima će se moći igrati i nakon vrtića. Na početku dok ostavljate dijete nikada se ne zaboravite oprostiti i tako dati do znanja da ćete se opet vidjeti nakon nekoliko sati.
Važno je da dijete zadrži osjećaj sigurnosti i da odlazak u vrtić na njega ne ostavi preveliku traumu koje će se sjećati i kasnije u životu.
Autor: S.Š., Foto: Olesia Bilkei/Shutterstock