Pazite li na zdravlje kose i vodite li računa o pravilnoj njezi? Bez obzira koje je godišnje doba vaša kosa zaslužuje posebnu pozornost, ali kako je ljeto ipak poznato po visokim temperaturama i dugotrajnom izlaganju kose suncu i slanoj vodi, jesen predstavlja nešto drugo.
Radi se o godišnjem dobu kada se temperature počinju polako spuštati, a iako još uvijek ima sunca očito je kako sve manje vremena provodite na zraku pokušavajući dobiti lijepu brončanu put.
U vrijeme kada se temperature penju i preko 30 °C, sve je više suhih i oštećenih vlasi koje ste zbog visokih temperatura često vezali u rep kako vam ne bi bilo vruće i kako se ne bi znojili ispod kose. Svi ovi postupci su doveli do tretmana prvo kod frizera, a zatim i kod kuće.
Ono što treba učiniti je nakon što nastupi jesen otići kod frizera kako bi vam ošišao vrhove i kako bi se kosa što prije oporavila. Kako je kosa vjerojatno puno toga pretrpjela tijekom ljetovanja, pričekajte da prođe oko mjesec dana i tek ju onda obojite.
Kosa je nakon ljeta već dovoljno suha i ne treba joj dodatno isušivanje uz pomoć električnih aparata kao što je pegla ili uvijač za kosu. Izbjegavajte sušenje kose sušilom i koliko god možete ju sušite na prirodan način, a ako nemate izbora namjestite sušilo tako da vam nije na najjačoj opciji.
Vaše vlasi traže nježnost i opreznost i zato nemojte biti grubi prema svojoj kosi. Nakon što ste ju oprali omotajte ju ručnikom i lagano pritisnite bez trljanja jer bi tako mogli oštetiti vrhove koji su sada najviše skloni pucanju.
I na kraju se nemojte preplašiti ako primijetite da vam opada više vlasi nego dosad. Radi se o normalnoj prirodnoj pojavi koja se najviše događa u proljeće i jesen. Ukoliko to traje već neko vrijeme tada se obratite svom liječniku opće prakse.
Autor: S.Š., Foto: rockey/Shutterstock