Ne postoji ljepše nego kada se možete opustiti uz odličnu knjigu s brigama koje ste ostavili daleko iza sebe i pritom uživati na suncu. Kako bi vaš boravak na suncu bio siguran i bez bilo kakve opasnosti za zdravlje, slijedi nekoliko korisnih naputaka koji će vam u tome pomoći.
Koji su savjeti za sigurno sunčanje i što oni sve podrazumijevaju? Problem je što se oko ovog pitanja sukobljavaju dvije strane. S jedne su neproftine organizacije koje tvrde da je sunce zdravo i bogato vitaminom D te da je sve ono što tvrde farmaceutske tvrtke laž, a sa druge strane osim farmaceuta tu su dermatolozi i Svjetska zdravstvena organizacija.
Što je istina, a što laž? Unatoč razilaženju u mišljenju očito je kako sunčanju treba pristupiti postepeno i to svakim danom sve više. Prvi dan se izlažete do sat vremena, drugi dva itd. Važno je da se unatoč mišljenju nekih, izbjegava sunčanje između 10 i 17 sati kada je sunce najjače i kada je povećana opasnost od ultraljubičastih zraka.
Bilo bi dobro da se štitite i tijekom oblačnog vremena kada se sunce svejedno probija, a pritom treba paziti na posebno osjetljiva područja kao što su uši i usnice.
Prije izlaganja suncu potrebno je odabrati najbolji preparat, a umjesto spreja bilo bi bolje odabrati losion. Za razliku od spreja on se ravnomjernije nanosi i pruža bolju zaštitu. Važno je da preparati imaju široki spektar zaštite od UVA i UVB te da u sebi nemaju štetne kemikalije.
Osim spomenutih krema sve se više priča o prirodnim preparatima kao što je ulje od sjemenki mrkve. Zašto je dobro? Pored toga što koži daje elastičnost ono ujedno djeluje protiv kožnih tegoba te sprječava bore.
Bilo bi dobro da obogatite prehranu namirnicama koje obiluju betakarotenom, a koje će pripremiti kožu za sunčanje i namirnicama s velikom količinom vitamina C koji će pomoći obnoviti vašu kožu. Okrenite se vitaminima i zdravom načinu života jer se samo tako možete opustiti dok ste na otvorenom.
Autor: S.Š., Foto: Sergey Novikov/Shutterstock