Iako je poznato da se jaja mogu pripremiti na mnogo načina, poslušate li naše savjete sigurno ćete otkriti nešto novo. Da provjerite jesu li jaja svježa, stavite ih u duboku zdjelu s hladnom zdjelom. Ako jaja isplivaju na površinu, pokvarena su.
Ako vam se jaje nagne na stranu, upotrijebite ga odmah. Svježe je ako leži na dnu zdjele. Ako imate starija i novija jaja, nemojte ih stavljati u istu košaru, ili označite ona koja su starija.
Žumanjake od bjelanjaka možete odvojiti tako da razbijete jaje, istresete ga na tanjurić i prekrijte ga malom čašom. Držite u ruci tanjurić i čašu, pritisnite čašu čvrsto, nagnite tanjurić i samo izlijte bjelanjak u zdjelu za miješanje.
Snijeg od bjelanjaka će vam biti najčvršći ako ćete bjelanjke tuči u velikoj staklenoj zdjeli na sobnoj temperaturi. Međutim, ako je ostao i najmanji trag žumanjka, bit će vam teško istući bjelanjke, ali možete dodati malo soli i snijeg će sigurno postati čvrst.
Ako vam je žumanjak pobjegao u bjelanjce, uzmite čistu krpicu koju ćete umočiti u vruću vodu, iscijediteju i držite blizu žumanjka. Vidjet ćete kako ona djeluje kao magnet i privlaći žumanjak.
Kako se žumanjci ne bi lijepili za zdjelu, prije miksanja isperite zdjelu vodom pa će žumanjci kliziti niz stijenke zdjele. Ako žumanjke nećete odmah koristiti, stavite ih u zdjelu s vodom i spremite na hladno mjesto, držat će se nekoliko dana.
Prekrijte bjelanjke plastičnom folijom i izdržat će u frižideru do sedam dana. Jaja treba držati na sobnoj temperaturi prije no ih stavite kuhati, stoga ih prije izvadite iz hladnjaka i to barem tridesetak minuta prije nego što ih namjeravate kuhati.
Hladna jaja ne stavljajte u vruću vodu jer će puknuti. Zato ih stavite u hladnu ili mlaku vodu i onda skuhajte. Jaje neće puknuti ako probušite vrh jajeta iglom prije nego ga stavite u vruću vodu. Ako je sirovo jaje već puklo, dodajte octa u vodu i ljuska će se zatvoriti.
Autor: S. G., Foto: Ilolab/Shutterstock