U Primorsko-goranskoj županiji nalazi se sve poznatije naselje, Mošćenička Draga koje je nekada bilo malo ribarsko mjesto. Ako malo bolje pogledamo povijest tada možemo saznati kako je stari grad nastao krajem 19. st. kada su se stanovnici grada Mošćenica i okolnih mjesta doselili na obalu i to ponajviše zbog ulova ribe.
Ovo se mjesto razvilo kao ribarska lučica grada Mošćenica, a tome idu u prilog zapisi sačuvani iz 1436. godine u kojima se navodi mjesto na portu poli Sv. Marine. Mošćenička Draga poznata je po brojnim vilama izgrađenim u 19. st., a koje su među prvima nudile smještaj za noćenje, s tim da je obitelj Armanda obilježila početak turizma otvaranjem hotela u samom centru mjesta.
Mošćenička Draga poznata je i po prekrasnoj plaži Sv. Ivan koji prije svega budi romantiku. Na kraju prve plaže podignut je spomenik partizanskim jedinicama koje su se ovdje iskrcale 25. travnja 1945. godine kada su oslobodile Dragu i krenule u oslobađanje Rijeke, Istre i Hrvatskog primorja.
Mošćenice ili grad kulture, su zapravo srednjovjekovni gradić udaljen svega 14 km od Opatije,a nalaze se iznad Mošećničke Drage. Možemo reći da pripadaju istoj općini. Mošćenice se nalaze na 173 metra visokom brijegu na istočnim padinama planine Učke sa nevjerojatnim pogledom na Kvarner te otoke Krk i Cres.
Ulaz je dostupan samo s jedne strane gdje se nalaze gradska vrata dok je s ostalih strana gradić okružen padinom koja se spušta sve do mora. Zaista nevjerojatan prizor.
Ako zavirimo malo u povijest možemo saznati kako su u prapovijesno doba na ovom području živjeli Liburni odakle dolazi naziv Liburnija, naziv za cijeli taj kraj uz obalu. Liburni su bili poznati kao stočari i prije svega sposobni pomorci koji su svojim brzim brodicama zadavali probleme i samim Rimljanima.
Početkom naše ere Rimljani osvajaju cijelu Istru,a tako i područja koja su držali Liburni. Osnivaju nove gradove, a upravu smještaju u postojeća liburnijska naselja. U 7. st. Liburniju naseljavaju Hrvati, a sto godina nakon toga franačka država zaposjeda Istru, dok Liburnija postaje dijelom hrvatske države koja svoj vrhunac dostiže u vrijeme kralja Tomislava.
Kad već pričamo o povijesti onda možemo zaključiti kako su skoro cijelu svoju turističku ponudu sveli na to, odnosno na brojne povijesne tragove koji svjedoče o nekadašnjim vremenima. Dakle u gradu se nalaze brojni kulturno-urbanistički spomenici, a tu možemo uključiti župnu crkvu Sv. Andrije, crkvu. Sv. Bartola iz 1628. godine i crkvu Sv. Sebastijana iz 1501. godine te Etnografski muzej. Također treba spomenuti i čuveni vidikovac s kojeg se može vidjeti cijeli Kvarnerski zaljev te stari mlin za masline Toš.
Autor: S.Š. Foto: Roberta F./Wikimedia