Minimalna plaća je određena i definirana Zakonom o minimalnoj plaći. Tim se Zakonom određuje iznos minimalne plaće, načini usklađivanja, ali i provedba nadzora nad primjenom odredbi. Minimalnom plaćom se definira najniži mjesečni bruto iznos plaće za radnika.
Pravo na ovu plaću imaju svi radnici koji rade unutar Republike Hrvatske. Svake se godine, u lipnju, određuje iznos najniže plaće pomoću podataka iz Državnog zavoda za statistiku. Tako je na primjer minimalna plaća za razdoblje od 1. lipnja 2010. ppa do 31. svibnja 2011. bila 2.814,00 kn brutto.
Ove se godine, sve do polovine slijedeće, prag minimalne plaće neće povećavati. U 2011. godini prosječna brutto plaća je bila 7.796 kn, dok je realni rast brutto društvenog proizvoda bila nula. Slijedeći se time minimalna plaća ostaje jednaka.
Zanimljivo je kako su Francuzi pronašli način za izlazak iz krize baš povećavajući minimalni iznost brutto plaće. Premijer je kazao kako će do 2013. godine potrošnja u ministarstvima biti smrznuta, naravno osim za osnovna davanja.
U Zakonu o minimalnoj su definirane i neke iznimke poput radnika koji rade u drvoprerađivačkoj, tekstilnoj ili kožnoj industriji. Njima se udio minimalne plaće u prvog godini množi sa koeficijentom 0,94, u drugoj godini 0,96, u trećoj godini 0,97 te u četvrtoj 0,98.
Nadzor nad Zakonom o minimalnoj plaći provodi središnje tijelo za poslove inspekcije rada, Financijska policija i Porezna uprava. Poslodavac može biti kažnjen ako radniku ne isplati minimalnu plaću u iznosu od 60.000 do 100.000 kn. Postoji i dodatna kazna za fizičku osobu i odgovornu osobu unutar pravne osobe.
Autor: M.T., Foto: Ljupco Smokovski/Shutterstock