Mrlje na noktima

zdravi nokti

Zdravi nokti su glatki i čvrsti, ujednačene boje, s okolnim mesom svijetloružičaste boje. Niz poremećaja može utjecati na njihov izgled, stoga vaši nokti mogu upućivati na vaše opće zdravstveno stanje. Sigurno ste barem jednom u životu primijetili bijele, crvene ili tamne mrlje na noktima. Neke od njih se pojavljuju rijetko, neke povremeno, a neke nam zadaju glavobolje svojim upornim pojavljivanjem.

Promjene uzrokovane mrljama na noktiju mogu biti bezazlene i riješiti se lako, dok neke zahtijevaju ozbiljnije liječenje. U nastavku saznajte što sve može uzrokovati mrlje na noktima, kako ih se najlakše riješiti te kako se posvetiti brzi i njezi noktiju.

Zašto dolazi do promjene na noktima

Promjene na noktima mogu nastati zbog nekih ozbiljnijih zdravstvenih stanja – od jake astme, srčane bolesti, emfizema, ili bronhitisa, dok žućkasti i vrlo tvrdi nokti mogu biti posljedica bronhijektaze (oštećenih dišnih putova u plućima). Anemija se javlja zbog nedostatka željeza, a može izazvati bljedoću noktiju koji postaju tanki, lomljivi i naborani.

Druga ozbiljnija stanja koja mogu izazvati tegobe s noktima uključuju preveliko lučenje tiroidnog hormona (tireotoksikoza), poremećaje zgrušavanja krvi i upalu srčanih zalizaka (endokarditis).

Neke kožne bolesti mogu zahvatiti i nokte, primjerice psorijaza, koja može uzrokovati zadebljanje, točkaste udubine ili čak odvajanje nokta od tkiva. Ispadanje kose u pramenovima poznato kao alopecia areata, a ona se katkad povezuje s neravnim i grubim noktima.

Nokte može pogoditi i bolest zvana koilonihija. Prepoznat ćete je tako što će vam nokti biti u obliku žlice, tj. iskrivljeni prema gore. Ona se događa također zbog manjka željeza, a njome se nokti iskrivljuju.

Možda ste primijetili kako vam nokat nakon udarca ili prignječenja zaprimi tamnu boju. To je sasvim normalno jer dolazi do pucanja žilica ispod noktiju. No, nemojte zanemariti tamne mrlje ako vam se ništa od toga nije dogodilo. One bi mogle biti znak ozbiljnih bolesti kao što su alergije, psorijaza ili čak i melanom kože.

Bijele mrlje na noktima mogu biti i znak nekih opasnijih bolesti, poput hepatitisa i ciroze jetre, zatajenja bubrega, anemije, srčanih, plućnih i kožnih bolesti.

Od ostalih mrlja na noktima mogu se pojaviti još i crvene mrlje koje mogu ukazati na poremećaj rada srčanog mišića, a crveno bijele poremećaj bubrega.

Ipak, ove bolesti imaju i druge, mnogo jače simptome, stoga samo oboljenje nokta ne može biti jedini simptom spomenutih težih bolesti.

Provjerite imate li još koji simptom kako bi otkrili koji je pravi uzrok mrlja. On može biti bezazlen, ali i alarm neke ozbiljnije tegobe, koju bi svakako trebalo provjeriti kod liječnika. No, dobra vijest je da mnogo toga možete učiniti kod kuće, prehranom i vanjskim liječenjem kojim se poboljšava izgled noktiju.

Bijele mrlje na noktima

Bijele mrlje na noktima nazivaju se leukonihija i doista jesu znak da vašem tijelu nečega nedostaje, ali i da možda patite od neke tegobe. Bijele mrlje ne treba shvaćati kao posve bezopasne.

Manjak kalcija može biti uzrok bijelih mrlja na noktima. No, iako je rašireno mišljenje da je on i najčešći uzrok bijelih mrlja na noktima, to nije posve točno. Mnogi proizvođači lakova za nokte naglašavaju kako njihovi proizvodi imaju dodan kalcij koji bi trebao riješiti problem bijelih mrlja pa je steknuto opće mišljenje da je spomenuti mineral jedini odgovorni za njihov bijelih mrlja.

Čak i kada bi samo to bila istina, problem se neće riješiti samo posebnim lakom za nokte. Potrebno je unositi dovoljno kalcija u organizam. Njega možete dobiti najviše kroz prehranu. Jedite mnogo voća, pogotovo naranči, suhih smokava, zatim kineskog kupusa, kelja, badema, sezama, bijelog graha, sardina te naravno i mliječne proizvode i ostalu hranu bogatu kalcijem. Nakon nekog vremena trebali biste vidjeli poboljšanje na noktima ako je problem mrlja izazvan nedostatkom kalcija.

Osim kalcija, bijele mrlje na noktima mogu nastati i zbog nedostatka cinka u organizmu. Manjak cinka može ozbiljno dovesti imunitet u opasnost jer upravo je on zadužen za njegovo jačanje. Cink je potreban za izgradnju proteina, za stvaranje DNA lanaca i pokretanje enzima pa je ključan za normalan rast i razvoj tijela. Ako razina cinka u tijelu padne, može doći do ispadanja kose, slabog apetita, alergijskih reakcija, nesanice i lošeg tena.

Cink možete dobiti iz raznih namirnica, pogotovo kamenica, shiitake gljiva, špinata, zelene salate, graška, maslina, krastavaca, badema, pinjola, kikirikija, mliječnih proizvoda poput mlijeka, sira i jogurta, zatim iz jaja, telećih jetrica, janjetine i govedine.

Bijele mrlje na noktima mogu značiti i nedostatak proteina u tijelu. One su tada horizontalne i protežu se preko cijelog nokta, uz njegov korijen. Specifično je da one neće izrasti iz nokta kao ostale bijele mrlje. Jednom kada se razina proteina u tijelu normalizira, mrlje nestanu. U rijetkim slučajevima znak su bolesti jetre i to samo ako pritisnete površinu nokta prema dolje i te linije ne nestanu. U tom slučaju najbolje je obratiti se liječniku.

Bijele točkice znak su stresa i nisu toliko zabrinjavajuće. U tom trenutku trebali biste se posvetiti sebi i pronaći pravi način kako ukloniti uzroke koji su vas doveli do stresa.

Na noktima se bijele mrlje mogu stvoriti i zbog ozljede nokta. Pojave se kao točkice nakon udarca, čak i onog kojeg niste osjetili ili ste ga brzo zanemarili. Slične mrlje nastaju i zbog česte manikure koja također može oslabiti nokat i izazvati oštećenje.

Nekada se na noktima mogu pojaviti i alergijske reakcije u obliku bijelih mrlja. Najčešće su to reakcije na određeni lak na nokte, na učvršćivač ili odstranjivač laka te neki drugi proizvod za nokte koji koristite. Mogu vam štetiti i akrilni lak ili umjetni nokti.

Bijele mrlje na noktima mogu biti i prvi znaci gljivične infekcije nokta, odnosno onihomikoze. Od njih nokti mogu postati mekši, izgubiti boju, zadebljati se ili ružno izgledati. Zanoktica (paronihije) je bakterijska ili gljivična infekcija nabora kože uz nokat. Ova tegoba najčešće se pojavljuje na nožnim noktima i često se ne može liječiti bez lijekova pripisanih od liječnika. Čak i onda liječenje može potrajati preko pola godine.

Postoje neke bolesti koje imitiraju gljivičnu infekciju nokta pa je najbolje odmah odrediti pravi uzrok ovakvom oboljenju. Liječnik opće prakse može vas poslati na laboratorijsko ispitivanje kojim će se utvrditi uzrok nastanka bijelih mrlja i nakon toga pripisati pravu terapiju.

Žute mrlje na noktima

Osim bijelih mrlja na noktima, često se susrećemo i sa žutim mrljama na noktima. One se mogu pojaviti zbog pušenja, nanošenja tamnih boja lakova kao i kod kontakta s određenim voćem.

Rijetko su žuti nokti znak neke teže bolesti. Najčešći medicinski uzrok žutih noktiju mogu biti gljivice na noktima. Tada posjetite liječnika i spriječite njihovo širenje. Potrebno je pravovremeno reagirati dok se gljivice ne prošire na cijeli nokat jer u tom slučaju postoji opasnost da ostanete bez njega.

U nastavku donosimo jednostavne trikove kako se riješiti žutih mrlja na noktima.

Za početak nokte dobro operite i oribajte četkicom i sapunom.

Hidrogen

Otopina tri postotnog hidrogena koristi se za čišćenje rana, izbjeljivanje zubi u kućnoj radinosti i druge slične stvari. No, hidrogen će dobro očistiti i nokte te im vratiti prirodnu boju i sjaj.

Limun

Sok od jednog limuna iscijedite i pomiješajte s maslinovim uljem. Nokte namočite u otopinu i držite 5 minuta. Nokte možete namazati i čistim sokom od limuna, ali ako su vam nokti suhi i lomljivi, sok od limuna bi mogao biti preagresivan pa ga razblažite maslinovim uljem.

Nakon tretmana, otopinu možete utrljati u ruke i ostaviti da se upije. Limun omekšava kožu i riješit će vas i mrlja po rukama.

Soda bikarbona

Soda je izvrsna za čišćenje i poliranje srebra i drugih metalnih površina, ali jednako tako očistit će i vaše nokte te izvući neugodan miris iz ruku ako ste pušač.

Napravite pastu od sode bikarbone i vode. Neka bude gusta, ali dovoljno rijetka da je namažete na nokte bez raspadanja.

Pasta za zube

Pasta za zube sadrži flour za čišćenje mrlja sa zubiju pa tako rješava i mrlje s noktiju. Ono na što trebate pripaziti je da vam pasta ne ošteti nokte i kožicu oko noktiju. Ako imate zanokticu ili neku ranicu pripazite jer bi vas od ove paste na tim mjestima mogla peći rana. Pastu nanesite, izribajte četkicom te zatim isperite.

Bezbojni lak kao prevencija

Prije nanošenja tamnih lakova uvijek nanesite bezbojni lak. Tako ćete zaštititi nokte od mrlja i upijanja boje. Nakon što nokte očistite acetonom, operite nokte jer i od acetona mogu požutjeti. Nokte treba s vremena na vrijeme ostaviti bez laka da se oporave od kemikalija.

Liječenje mrlja na noktima

Ako je uzrok bijelih mrlja na noktima nedostatak nekih nutrijenata, poput kalcija, cinka ili proteina, one ne mogu nestati ako ne uravnotežite svoju prehranu i obogatite je namirnicama bogatim ovim spojevima. Jedite zdravu hranu i osnažite organizam, ojačajte imunitet i bijele mrlje će nestati.

Za bijele mrlje na noktima, uzimajte više cinka i B vitamina – jedite više peradi, plodova mora i cjelovitih žitarica.

Nedostatak linolenske kiseline (esencijalne masne kiseline) može izazvati pucanje i ljuštenje noktiju.

Kod gljivične infekcije nokta, možete ojačati imunitet uzimanjem češnjaka i luka, namirnica bogatih cinkom (jezgričasto voće, korjenasto povrće, školjke), vitaminom C i flavonoidima (voće i povrće) te omega-3 masnim kiselinama (jezgričasto voće, tamnozeleno lisnato povrće, plava riba, repičino ulje).

Uz to, možete koristiti i hranjive lakove za nokte koji će ih osnažiti. Žene mogu koristiti lakove za nokte i kako bi bijele mrlje prekrile. Ne moraju to biti tamni lakovi, oni svijetle boje, prirodnog izgleda također će imati dobar učinak.

Nokte njegujte i preparatima s vitaminom E, koji je potreban za očuvanje zdrave kože i noktiju. Većina krema za ruke sadrži upravo ovaj vitamin, pa ih redovito koristite i umasirajte u prste i nokte. Oni će se tako i redovito hidratizirati, što je ključno za njihovo zdravlje.

Kod ispucalih noktiju uzimajte više vitamina A. Pijte sok od mrkve i jedite više jaja, mlijeka i jetre. Svaki tjedan pojedite tri porcije plave ribe i razmislite o uzimanju dodatnog ribljeg ulja.

Briga o noktima

Kako bi nokti bili lijepi i zdravi potrebno je redovito voditi brigu o njima. Jednom kada ih zapustite, teško će vam biti vratiti njegovan izgled. U nastavku donosimo kako brinuti o noktima i podariti im zdrav izgled.

Lomljive i slabe nokte ojačajte čajem od preslice. Skuhajte čaj od 3 grama sušene biljke preslice, koju prelijte s 2 decilitra kipuće vode, nakon čega ostavite da čaj odstoji 15 minuta. Pijte čaj tijekom cijelog dana, a uz njega bi bilo poželjno jesti proizvode od soje i zobi te lisnato povrće.

Noktima vratite vlažnost utrljavajući u njih ricinusovo ulje u kožu oko zanoktica i u same zanoktice. Taj postupak ponavljajte svaku večer prije spavanja. Tako ćete spriječiti pucanje noktiju.

Tanke i lomljive nokte te nokte koji se listaju možete izliječiti unoseći u organizam namirnice bogate biotinom, kao što su primjerice zobena kaša, smeđa riža, orašice, mahunarke, ječam i lanene sjemenke.

Riješite gljivičnu infekciju četkanjem zanoktice i inficiranog nokta. Na četkicu nanesite ulje čajevca i četkajte dva puta na dan. Najbolje rezultate dat će vam čisto ulje, a prije upotrebe ulja na kožu nanesite vlažnu kremu kako bi se bolje upilo.

Uzmite komad pamučnog materijala i na njega nakapajte nekoliko kapi biljnog ulja. Kada ste to napravili, prijeđite krpom preko noktiju. Spomenuta metoda će pomoći spriječiti isušivanje noktiju te zadržati vlagu i spriječiti pucanje noktiju.

Sljedeća mješavina sastojka zaslužna je za zdrave i jake nokte. Pomiješajte dvije male žlice morske soli te par kapi soka od limuna i nekoliko pšeničnih klica. Dobivenoj smjesi dodajte toplu vodu i pustite da odstoji. Zatim nanesite na svoje nokte i ostavite da djeluje do 15 minuta. Sok od limuna možete pomiješati i s maslinovim uljem. Umasirajte u nokte, stavite rukavice te ostavite da odstoji preko noći.

Lomljenje noktiju se događa kada u tijelu manjka vitamina, što je i razlog pucanja kose. Također ovo je posljedica i prevelikog stresa s kojim se svaki dan susrećemo. Do pucanja može doći i prilikom uređivanja i skraćivanja noktiju. Nemojte birati metalne grube rašpice te njima skraćivati nokte u svim smjerovima. Obratite pažnju da rašpate nokte u jednom smjeru i to najbolje staklenom rašpicom koja će smanjiti oštećenja na noktima. Uz to uzimajte dodatke prehrani koji sadrže vitamine B i C te namažite nokte kremom koja u sebi sadrži kalcij.

Cvjetanje/listanje noktiju je još jedan problem koji se događa kada su nokti vrlo suhi i krhki, a posljedica je manjka masnih kiselina u tijelu. Ovaj problem se može riješiti kupkom za ruke koju možete napraviti sami kod kuće. U nekoliko žlica maslinovog ili drugog ulja (bademovo ulje) dodajte sok jednog limuna. Držite ruke u kupki 10 minuta i potom isperite i osušite ruke i nokte koji će biti oporavljeni.

Kako bi nokti rasli zdravi i snažni te kako bi podnožje noktiju bilo uvijek dovoljno ovlaženo, pijte mnogo vode. No, pijte pročišćenu vodu jer klor oslabljuje nokte.

Prilikom obavljanja kućanskih poslova, posebice onih kod kojih se puno koristi voda, nokti oslabljuju i gube vlažnost. Stoga bi prilikom obavljanja poslova bilo poželjno uvijek nositi gumene rukavice.

Ono što ne treba zaboraviti, a što mnogima ponekad pobjegne iz misli je krema za ruke. Suha i gruba koža nikako nije ugodna na dodir, a i ne izgleda privlačno. Ljepota vaših noktiju neće moći doći do izražaja ako ne pazite na njegu kože na rukama. Dokazano je da krema za ruke pridonosi mekanijoj koži te boljem zdravlju noktiju.

Njega noktiju

Budući da se danas u drogerijama i parfumerijama mogu pronaći razni proizvodi za njegu noktiju, možete ih lako i jednostavno njegovati kod kuće. Prvo što vam je potrebno kod uređivanja i oblikovanja noktiju je rašpica za nokte. Bez nje ne možete dobro oblikovati nokte.

Uvijek rašpajte nokte kako biste ih oblikovali, omekšali i poravnali sve nepravilne rubove nokta. Kod primjene budite oprezni kako ne biste previše izrašpali nokat te ga tako smanjili, odnosno učinili njegovu površinu neravnom.  Prilikom rašpanja, nokti moraju biti suhi i čisti, a rašpica uvijek mora ići u istom smjeru.

Osim klasične rašpice za nokte, u ponudi su i one električne koju možete naći u gotovo svim boljim trgovinama kozmetikom. Sastoji se od nekoliko drukčijih nastavaka koje možete mijenjati po potrebi i želji.

Nakon što ste rašpicom oblikovali nokat, sad ga jednostavno koristeći poseban nastavak, možete ispolirati. Pripazite u kojoj brzini polirate kako ne biste pretjerali. Kvalitetniji električni modeli rašpica imaju nešto jače djelovanje.

Nakon rašpanja, prođite laganom brzinom i potezima četkicom po svakom noktu. To će očistiti nokte i podarit će im svježi sjaj. Time se ne oštećuje sam rub nokta, već ga tako dodatno oblikujete.

Na kraju utrljajte u nokte hidratantnu kremu ili njegujuće eterično ulje i ostavite da djeluje nekoliko minuta. To će omekšati kožu oko samog nokta i tako olakšati njegu kožice.

Nakon što ste oblikovali nokte i postigli njihov savršen izgleda, pogledajte u videu kako možete obaviti francusku manikuru noktiju!

Lijepi nokti dokaz su zdravog tijela, stoga ćete na njih najbolje djelovati ako općenito pazite na zdravlje. Svakako ih nemojte tretirati agresivnim preparatima, a ako stavljate umjetne nokte, dopustite si periode odmora, u kojima će se i vaši nokti revitalizirati. Tako će dugo ostati zdravi, čvrsti i lijepi.

Foto: Dmitri Mihhailov/Shutterstock

Zovem se Martina i urednica sam portala Savjetnica. Diplomirala sam novinarstvo na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu i oduvijek sam voljela pisati. Kreativnost i sloboda izražavanja puno mi znače u životu, a sve to pokušavam predočiti i u svojim člancima. Moj život nezamisliv je bez putovanja, ljubavi prema životinjama, planinarenju i uživanju u uređenju interijera i pripremanju zdravih slastica. U životu me vesele male stvari koje za mene imaju veliki značaj. Volim pomagati drugima savjetima o temama koje su mi poznate, a kroz posao sam do sada istražila mnoge pa imam iskustva u gotovo svim područjima.