Kukuruz svrstavamo u biljku koja naraste u godinu dana te tako pripada jednogodišnjim biljkama. Ono što je bitno kod kukuruza je to da sadrži jako malo masnoća, a s druge strane je vrlo bogat bjelančevinama, škrobom i prirodnim šećerom. Donosimo vam puno razloga zašto bi kukurz trebali konzumirati što više.
Kukuruz u sebi sadržava izvor vitamina i minerala kao što su vitamini B skupine te vitamin C. Isto tako, sadržava i folnu kiselinu, kalij, fosfor i magnezij koji su jako bitni za pravilnu funkciju našeg organizma.
Vrlo je važno znati da se prilikom kuhanja ili pečenja u kukuruzu oslobađa molekula koja je zaslužna za mladolik izgled te koja odlično djeluje protiv štetnih slobodnih radikala čuvajući tako stanice u tijelu.
Vjerojatno ste primjetili kako poslije konzumacije kukuruza vam se čini da imate ubrzani metabolizam Razlog tome je što u kukuruzu ima mnogo vlakana koja čiste naša crijeva te nas tako čini manje podložnim debljanjem i nakupljanjem viška tekućine u tijelu.
Upravo zbog takvih zdravih sastojaka kukuruz snižava visoki kolesterol te istovremeno štiti od bolesti srca i krvnih žila.
Zbog visokog sadržaja minerala i folne kiselina, kuhani kukuruz se preporuča kod trudnica, pogotovo u prvom tromjesečju kada je za razvitak ploda potrebno mnogo folne kiseline.
Osim što potiče bolju probavu, kukuruz je i prirodni diuretik što znači da se pomoću njega možete riješiti viška kilograma.
Imate li problema s upalom jajnika i mokraćnih puteva, preporuča se svakodnevno konzumiranje čaja od svile kukuruza kako bi se bolesti uklonile. Dokazano je da čestom uporabom čaja od svile kukuruza, postoji velika mogućnost rastvaranja kamenca te uklanjanje pjeska u bubrezima.
Kako biste kod kuće napravili čaj od svile kukuruza potrebno je jednu žlicu suhih vlakana svile kukuruza zaliti sa nekoliko decilitara kipuće vode i kuhati par minuta. Takav ohlađeni čaj je potrebno piti po jednu šalicu na dan i to 3 puta kako bi se kamenac postepeno očistio.
Autor: A.B., Foto: Yellowj/Shutterstock