Krapanj je najmanji, najniži i najnaseljeniji otok Sredozemlja čija površina iznosi 0,36 km2 sa prosječnom nadmorskom visinom od 1,5 m. Udaljen je 300 metara od najbližeg kopna, gdje je smješteno naselje Brodarica. Bitno je spomenuti kako je 60-ih godina prošlog stoljeća na ovom području živjelo 1.500 stanovnika, dok se danas na ovom području može izbrojati oko 200 stanovnika.
Krapanj je simpatično mjestašce koje možemo nazvati slikovitim i koji će vas se dojmiti zbog svoje jednostavnosti i prije svega njegovanja dugogodišnje tradicije ronilaštva, spužvarstva i ribarstva.
Središte Krapnja čine male kamene kuće koje čine splet uskih kamenih uličica.Ako pogledamo malo dalje u povijest, možemo primjetiti kako je otok Krapanj nekada davno pripadao šibenskom Kaptolu, koji ga je 1436. godine prodao Tomi Juriću, poznatom kao šibenskom plemiću.
Iste te godine Toma počinje sa izgradnjom kapele i to nakon odobrenja pape Eugena 4.Osim kapele na Krapnju gradio se i samostan od 1446. godine, kako bi 1626. godine samostan bio nadograđen i izgrađen u stilu kasnije renesanse.
Zanimljivo je spomenuti kako se unutar samostana nalazi slika Posljednje večere slikara Francesca Santacrocea.
Kao što vidimo Krapanj ima izuzetno zanimljivu i bogatu povijest što se može vidjeti iz priloženog. Danas na otoku uglavnom žive fratri Provincije Sv. Jerolima u čijem se samostanu čuvaju izlošci velike kulturne vrijednosti, od kojih je možda najvrjednija kao što smo rekli slika posljednje večere.
Pored te slike u samostanu se može vidjeti i posebni muzej gdje se nalazi zbirka spužvi, koralja, amfora i antiknog posuđa.
Odlučite li se na dolazak, preporučamo odsjedanje u jednom od brojnih privatnih smještaja, ili u samom hotelu Spongiola, gdje ćete moći uživati u potrebnom miru i tišini nekad zaboravljenih vremena.
Rekli smo kako je Krapanj poznat po spužvarstvu, čija se tradicija njeguje već 300 godina, a smatra se da je Krapljane tom teškom i uzbudljivom poslu obučio fra Antun Grk s Krete i to početkom 18. stoljeća.
Foto: Tooma2/Wikimedia