Korijander je biljka koja dolazi sa Srednjeg Istoka i Južne Europe, a njeni plodovi i lišće imaju specifičan miris zbog čega se najčešće koriste kao dodatak i začin mnogim jelima. Saznajte zbog čega se korijander sve više koristi za zdravlje.
Ljekovita svojstva korijandera
Ova je biljka jedno od najboljih prirodnih sredstava za čišćenje organizma od teških metala i toksina, a radi se o jakom snažnom prirodnom kelatu jer veže na sebe atome teških metala i toksina koje izbacuje iz organizma.
Sadrži željezo, a željezo se lako apsorbira u krv zbog čega direktno pomaže u liječenju anemije. Ukoliko je osoba anemična trebala bi jesti puno korijandera koji se može pomiješati sa začinima, maslinovim uljem i soli te ga se namaže na kruh.
U korijanderu se nalaze kiseline koje su vrlo učinkovite za smanjenje kolesterola u krvi. Isto tako suzbijaju nakupljanje kolesterola u venama i arterijama, a zbog stimulativnog djelovanja na endokrine žlijezde povećava izlučivanje inzulina iz gušterače.
U korijanderu su prisutne linolna kiselina i cineol koji djeluju protiv artritisa i reume i vrlo su djelotvorni u smanjivanju oteklina. Isto tako je učinkovit kod oteklina koje su nastale zbog anemije ili lošeg rada bubrega, a njegovi sastojci pomažu u uklanjanju suvišnih tekućina iz organizma.
Potiče lučenje endokrinih žlijezda što pomaže u ublažavanju bolnih menstruacija i uspostavljanju menstrualnog ciklusa. Sadrži posebna eterična ulja zbog čega pomaže u pravilnom izlučivanju probavnih sokova i enzima i stimulira rad probave.
S obzirom da neki sastojci korijandera imaju antibakterijska svojstva djelotvoran je i kod dijareje koja je uzrokovana gljivicama i bakterijama, a svježi listovi korijandera stimuliraju apetit.
Ova je biljka bogata vitaminom A, mineralima, antioksidansima, vitaminom C i eteričnim uljima koja usporavaju razvoj očnih bolesti i starenje oka, a pomažu i u opuštanju očnih mišića.
Odličan antiseptik je i sastojak esencijalnog ulja korijandera po imenu citronelol, a ostali sastojci ove biljke imaju antimikrobno djelovanje koje sprečava čireve u ustima i rane.
Za liječenje kožnih bolesti kao što su gljivična oboljenja, ekcemi ili hrapava koža idealna su detoksikacijska, anti gljivična, dezinfekcijska, antiseptička i antioksidacijska svojstva korijandera.
Možete ga uzgojiti u vlastitom domu, na balkonu ili prozoru. Za uzgoj će biti potrebna duboka posuda s dovoljno mjesta za korijen te koja će omogućiti više zraka i vlage.
U posudu treba staviti deblji sloj zemlje te ravnomjerno rasporediti sjeme i ponovno pokriti zemljom. Važno je da se posuda nalazi na mjestu s dovoljno svjetlosti te da ju redovno zalijevate. Bit će spreman za branje kada naraste do 15 cm.
Korijander u kuhinji
Dok se u Portugalu, Aziji i Južnoj Americi najviše koristi list korijandera, u Europi se najčešće upotrebljava njegovo sjeme. Budući da listovi imaju snažan gorak okus, treba vremena kako bi se priviknuli na takav začin. Listovi se najčešće koriste za razne salate.
Odlučite li se na sjeme možete ga upotrijebiti usitnjenog ili prženog te u pripremi raznih jela s kupusom kao i za pripremu peciva i tijesta.
Može se koristiti kao sastojak raznih začina, za proizvodnju likera te pripremu slanih jela poput povrća, umaka i mesa.
Bogat je proteinima, organskim kiselinama, eteričnim uljima i vitaminom C, a njegovo ulje sadrži pineol, limonen, 70% linalola, borneol i geraniol, a zbog čega se smatra jednim od važnijih prirodnih lijekova.
Autor: A.Z., Foto: GFDL/Wikimedia