Naša koža i tijelo iziskuje svakodnevnu higijenu i održavanje. Na tržištu postoje mnoga sredstva za održavanje kože čistom, no ne odgovara svaki svakom tipu kože. U posljednje se vrijeme sapuni lagano izbacuju iz upotrebe za čišćenje cijele kože, eventualno se još koriste za pranje ruku. Zašto je tome tako?
Sapuni su tvari koje su izuzetno lužnate i nakon što se operete njime, vaša je koža zategnuta i suha. Oni koji i dalje koriste obične sapune za higijenu tijela, trebaju dodatnu njegu nakon kupanja.
Najbolje je svojoj koži vratiti elastičnost i nježnost nekim mlijekom za tijelo ili uljem koje će ovlažiti kožu. Bitno je imati na umu kako koža mora zadržati vlažnost kako bi bila lijepa, vlažna i elastična.
Onim osobama koje koriste sapune pri svakodnevnom tuširanju predlažemo da pogledaju na pakiranje sapuna i uvjere se kako je njihov sapun stvarno dobar za njih.
Neki sapuni koji su u širokoj primjeni u sebi mogu sadržavati i do 4000 različitih kemijskih spojeva, što nikako ne može biti dobro za vašu kožu.
Pokušajte pronaći sapune koji su napravljeni na biljnoj bazi ili prirodni, vaše koža će vam biti zahvalna.
Ako se na pakiranju sapuna spominju boje sapuna koje su numerirane, također pronađite novi proizvod. Znanstveno je dokazano da neke boje koje se dodaju sapunima imaju vrlo štetna djelovanja na unutarnje organe poput bubrega ili jetre i to ne samo u velikim količinama, već i prilikom manjeg doziranja.
U Europskoj je Uniji zelena 3 boja zabranjena jer je dokazano da ima neka kancerogena djelovanja koja su dokazana na životinjama. Ovakve sapune izbjegavajte.
Zaključak je da mi možemo puno bolje nego koristiti sapune i sredstva za čišćenje koja su puna kemikalija. U prirodi se nalaze mnoge tvari kojima možemo na jednako efikasan način očistiti svoje tijelo. Pokušajte izbaciti industrijski proizvedene sapune i potražite gdje možete kupiti sapune napravljene od prirodnih materijala.
Prilikom kupnje obratite pozornost imaju li ovakvi proizvodi u sebi neke kemijske spojeve koji su vam sumnjivi ili ne znate što znače. Takve sapune nemojte kupovati. Koristite one koji u sebi sadrže prirodna ulja poput maslinovog, jojobinog, ulje kokosa, avokada ili shea putra.
Vjerojatno ćete morati izdvojiti malo veću svotu novca nego za one industrijski proizvedene, ali barem ćete biti sigurni da ne trujete sami sebe.
Autor: M.T. Foto: ARTerEGo/Flickr