Unutar Šibensko – kninske županije nalazi se grad Knin koji se nalazi na 220 metara nadmorske visine i to u blizini drugih većih gradova, kao što su Šibenik, Split i Zadar. Knin je grad za koji možemo reći da ima bogatu povijest, a to svjedoče brojni dokazi među kojima je i poznata tvrđava. Naime u povijesti se prvi put ime Knin spominje u 10. stoljeću i to od strane bizantskog cara Konstantina VII. Porfirogeneta.
Brojni dokazi usmeravaju nas na činjenicu kako je Knin u prošlosti bio utvrđeni grad koji je po položaju, obrambenoj snazi i naoružanju bio najmoćnija tvrđava u Dalmaciji. Kroz prošlost, branitelji su tvrđavu stalno dograđivali prema tadašnjim obrambenim potrebama.
Pored toga što je bio najmoćnija tvrđava u tom dijelu Hrvatske, Knin se smatrao i sjedištem hrvatskih kraljeva i to zato što je Knin svojim položajem davao odlične predispozicije za vladanje područjem kao što su Liburnija i Dalmacija.
Isto tako za pokatoličavanje poganskih Hrvata u Gackoj, Lici i Krbavi, što svjedoči velik broj crkvenih objekata na kninskom području sagrađenih u doba kneza Trpimira.
Knin je poznat kao mjesto na kojem se stolovali narodni vladari kao što su Trpimir, Muncimir, Svetoslav Suronja, Stjepan Držislav, Dmitar Zvonimir i Petar Svačić.
Rekli smo da je Knin nekad bio najmoćnija tvrđava, a to dokazuje čuvena kninska tvrđava koja se nalazi zapadno od Knina. Izgrađena je u 10. stoljeću, a konačni oblik dobila je početkom 18. stoljeća.
Smatra se najvećom fortifikacijskom građevinom u Dalmaciji. Podijeljena je na gornji, srednji i donji grad, koji su povezani pokretnim mostovima. Najstarijim se smatra gornji grad na sjevernom dijelu tvrđave, dok su srednji i donji grad sagrađeni u kasnom srednjem vijeku.
Na najvišem sjeveroistočnom platou brda Spas, niknula je utvrda, castro Tnin, a nakon toga i srednjovjekovno urbano naselje, poznatije kao jezgra kasnijeg tvrđavskog kompleksa. Danas tvrđava zauzima prostor od 123.147 m2 i spada među najveće kulturno – povijesne spomenike u Hrvatskoj.
Koliko je bogata povijest ovog područja, svjedoči i činjenica kako je nekad na području Knina bilo rimsko naselje, a to svjedoče brojni rimski grobovi otkriveni ispod tvrđave te ostaci arhitekture na brdu Spas.
Foto: SmirnofLeary/Wikimedia