Kefir je hranjiv mliječni napitak porijeklom s Kavkaza. Radi se o ukusnom i osvježavajućem napitku koji se priprema od poznatih gljiva. Dosadašnje iskustvo je pokazalo kako se radi o namirnici koja pomaže u liječenju brojnih bolesti, a zbog čega mnogi smatraju kako je kefir postao jedna od glavnih namirnica za zdravlje.
Kefir za zdravlje
Kefir možete iskoristiti kao lijek za liječenje brojnih bolesti i tegoba kao što su:
- kod astme i alergije
- jačanja imuniteta
- kod upalnih procesa
- djeluje protiv bakterija i gljivica
- smanjuje loš kolesterol
- pomaže kod slabe cirkulacije i anemije
- usporava razvoj stanica raka
- liječi bolesti dišnog sustava
- pomaže kod bolesti želuca
- rješava probavne smetnje
- pomaže kod bolesti živčanog sustava
- uklanja stres
- liječi upale
- pomaže kod bolesti bubrega
- regulira krvni tlak
- pomaže kod čišćenja organizma
Kefir mnogi smatraju namirnicom koja pomaže u cijeljenju kože te liječenju brojnih alergija. Odličan je i za liječenje depresije, mršavljenje i dugovječnost.
Ruski imunolog se posvetio istraživanju dugovječnosti stanovnika koji žive u sjevernom Kavkazu i Bugarskoj, zbog velikog postotka stogodišnjaka. Budući da su mliječni proizvodi bili glavna namirnica u jelovniku tamošnjeg naroda, Dr. Metchnikoff je zaključio kako su upravo mliječne bakterije koje se nalaze u fermentiranom mliječnom proizvodu odgovorne za zdravlje i dugovječnost.
Bio je toliko oduševljen bakterijom Lactobacillus delbrueckii da je 1907. godine objavio knjigu “Produljenje života” pomoću koje je želio promovirati iscjeliteljske moći spomenute bakterije.
Nakon toga je konzumacija mliječnog proizvoda postala sve popularnija u Europi nakon čega su liječnici počeli pacijentima oboljelima od bolesti probavnog sustava i tuberkuloze davati hranu u kojoj se nalazi korisna bakterija.
Priprema kefira
Ako želite napraviti domaći kefir to možete pomoću gljive Kefira u kojoj se nalaze čestice mliječne masti i nekoliko dobrih bakterija Postupak pripreme nije kompliciran, a potrebna vam je posuda, mlijeko i gljiva. U posudu se prvo stave mlijeko i gljiva, koji se zatim ostave na sobnoj temperaturi barem 24 sata. Temperatura nikako ne smije prelaziti 30 stupnjeva.
Tijekom 24 sata možete povremeno pomiješati smjesu, a nakon što istekne potreban rok, procijedite mliječni napitak te ga ulijte u bocu i držite na hladnom mjestu. Bilo bi dobro cijelo vrijeme koristiti plastične posude.
Gljivu možete oprati hladnom vodom te ostaviti u mlijeku ili hladnoj vodi te držati na hladnom mjestu. Zrna kefira će se brzo razmnožiti, a količina mlijeka povećat će se prema količini zrnaca. Napitak možete piti svaki dan. Svakodnevnom konzumacijom zdravog napitka možete izgubiti nekoliko kilograma i očistiti lice.
Recepti od kefira
Ne biste vjerovali kako se od zdrave namirnice može napraviti puno ukusnih jela. Ako želite obogatiti doručak ili večeru pokušajte napraviti ukusan namaz od kefira ili peciva.
Namaz od kefira
Za namaz vam je potrebna 1,5 l kefira i malo soli. Podijelite napitak u tri čaše od 500 ml i stavite na zamrzavanje. Nakon što se smjesa zamrznula, stavite ju u cjedilo i ispod toga namjestite posudu u koju će se smjesa otapati. Ostavite ju nekoliko sati na sobnoj temperaturi i nakon toga posolite i servirajte.
Peciva od kefira
Želite li napraviti ukusna peciva od zdrave namirnice bit će vam potrebni sljedeći sastojci:
- prašak za pecivo
- sol
- 2 čaše domaćeg kefira
- 3 čaše integralnog brašna
Prvo je potrebno umiješati suhe sastojke te dodati kefir. Nastavite s miješanjem dok ne dobijete jednoličnu smjesu. Kada dobijete glatko tijesto potrebno ga je razvaljati i podijeliti na 8 jednakih dijelova. Od svakog djela napravite željeni oblik te zagrijte pećnicu na 200 stupnjeva.
Peciva složite u posudu za pečenje i premažite s malo ulja i kefira. Stavite ih u pećnicu i nakon što se zarumene izvadite ih te servirajte uz omiljeni namaz.
Napravite ukusno i zdravo jelo u kojem će svi uživati i nakon kojeg ćete se bolje osjećati.
Autor: S.Š., Foto: Ariwasabi/Shutterstock