Izmedju Pazina i Motovuna, smjestila se Karojba koja je osnovana 1997.godine izdvajanjem iz općine Motovun, a zadnji popis stanovništa iz 2001.godine broji 453 stanovnika. Po prvi se put spominje 1258. godine u starijim dokumentima.
Kontinuirana naseljenost prostora svjedoče i antički spomenici iz 13. stoljeća. Pretežno je to poljoprivredni kraj. Stanovništvo se bavi vinogradarstvom, a u posljednje vrijeme bave se i maslinarstvom. Danas je to općinsko sjedište sa župnom crkvom Svih svetih, koja je sagradjena u 16.stoljeću i crkvom sv. Andrije iz 13. stoljeća na mjesnom groblju.
U zgradi bivše trafostanice, prije nekoliko godina, otvoren je jedini u Hrvatskoj Muzej razvoja elektrodistribucije, koji rekonstruira kako je električna energija “osvajala” Istru u proteklih sto godina.
Zapadno od Karojbe prostrano je Kapitolsko polje s obiljem kulturno-povijesnih i prirodnih spomenika, a izmedju ostaloga tu su i izvori Valigaštar i Badavca. O njihovom uredjenju i čuvanju brine mjesno kulturno društvo.
Pokraj Badavce svake se godine održava susret istarskih pisaca koji ovdje čitaju svoja djela. Ovo polje može se pohvaliti sa dvjestotinjak vrsta ptica, a dolac Sopajac najveći je u Istri. Govori se da se na dnu ovoga dolca može napraviti obred nevidljivosti.
Davno je tu postojala crkva posvećena sv.Mariji, ali nakon što se na njenim vratima dogodilo ubojstvo, napuštena je. Predaja takodjer govori da se danas na tom mjestu nalazi kamen s otiskom stopala i koljena sv. Marije. Njen se kip danas nalazi u Karojbi, a od tada se tu 2.07. slavi blagdan Majke Božje od Sopajca.
U Karojbi su svoje posjede imale poznate plemićke obitelji Motovuna, zahvaljujući kojima danas možemo uživati u velikom broju povijesnih tragova. Nađete li se u Motovunu i poželite malo istraživati okolicu tog dijal Istre tada se slobodno zaputite prema Karojbi
Autor: S.Š. Foto: JoJan/Wikimedia