Svaki dio Hrvatske je poseban i zbog toga svaki dio teritorija treba cijeniti i poštivati. Istra privlači svojim prirodnim ljepotama baš poput Dalmacije, Slavonije, Baranje i središnjeg dijela Hrvatske te Kvarnera. Kao i svaka druga regija tako i Gorski kotar ima puno zanimljivih sadržaja zbog čega svake godine dolazi sve više turista.
Gorski kotar prednjači svojim prirodnim ljepotama kojih ima na svakom koraku, a ovaj je dio Hrvatske kao stvoren za sve one koji vole boraviti u prirodi okruženi samo starim stablima slušajući zvukove ptica koje tamo obitavaju.
Teško je izdvojiti bilo koju prirodnu atrakciju jer je svaka od njih podjednako vrijedna i cijenjena. Bijele i Samarske stijene, stara stabla u Međedima, špilja Lokvarka i čuveni Kamačnik. Jeste li se zapitali što je Kamačnik i koliko je važan Goranima?
Kamačnik je još jedno turističko odredište u Gorskom kotaru. Radi se o prekrasnom kanjonu rječice Kamačnik na području šumovitog masiva Velike Kapele. Nakon samo 3 km rječica se ulijeva u rijeku Dobru. Kod ušća Dobre Kamačnik stvara uzak prolaz od stijena.
Prolazak kanjonom je jedinstveno iskustvo koje se ne propušta. U samom kanjonu se nalazi nekoliko galerija i malih mostova što olakšava prolaz svim onima koje to zanima. Kanjon predstavlja zanimljivu šetnju i upoznavanje s tim dijelom Hrvatske.
Šetnja traje oko sat vremena, a zahvaljujući čudesnim slikama prirode, ova je lokacija postala posebno popularna među parovima i svim zaljubljenicima u romantiku. Na kraju puta dolazi se do dubokog izvora koji se smatra savršenim mjestom za odmor.
U sklopu kanjona nalaze se brojni mali slapovi, brzaci, jedinstvena flora i fauna. Gornji dio doline je mirniji s nekoliko bočnih pritoka, a najveća je vrijednost u slikovitom vrelu velike dubine.
Osim izvora Kamačnika koji se nalazi na 400 metara nadmorske visine, posebno se zanimljivim smatra područje ispod zaselka Japići gdje bujični potoci utječu u Kamačnik. Doživite ovaj dio Gorskog kotara kao jedan poseban svijet koji čeka samo na vas.
Autor: S.Š., Foto: Modzzak/Wikimedia