Joga terapeut vaše zdravstvene tegobe procjenjuje s obzirom na vašu konstituciju, način života, razinu stresa i ostale opće zdravstvene čimbenike. Zatim odabire tehnike koje najviše odgovaraju vašem stanju te vas njima podučava, individualno ili u maloj, specijaliziranoj skupini.
Istodobno vam određuje i vježbe koje ćete svakodnevno raditi kod kuće, a te će upute poslije ponovo razmotriti ovisno o vašem napretku ili poboljšanju općeg stanja.
Budući da terapija jogom teži za uspostavljanjem sklada između uma, tijela i duha, vaš bi program trebao uključivati uravnotežen splet vježbi koje vas smiruju i vitaliziraju, kako umno, tako i tjelesno, te djelovati na specifične tegobe.
Joga tehnike koje se rabe u terapijskom radu često su začudno jednostavne, a vješt će terapeut biti sposoban sastaviti program čijom ćete primjenom moći bez poteškoća početi, bez obzira na svoje zdravstveno stanje.
Djelotvornost joge ovisi o čestom, redovitom vježbanju, pa makar i na kraće vrijeme svakog dana. Trebali biste, prema tome, stvoriti rutinu koja je primjerena vašem načinu života i vašim posebnim zdravstvenim tegobama. To vježbanje ne bi smjelo predugo trajati pa ćete ga lako uklopiti u svakodnevni život.
Najbolji način za sastavljanje programa za jogu jest savjetovanje s kvalificiranim terapeutom ili učiteljem joge ako ne možete doći do terapeuta u u svojoj blizini. Knjige i video vrpce mogu vam pomoći u učenju joge, ali ne mogu biti zamjena za dobro učitelja.
U vezi vježbanjem joge ima mnogo potankosti koje se ne mogu dobro naučiti bez iskusne osobe koja će promatrati vaš rad i davati vam upute. Pojedini položaji usmjereni na specifične zdravstvene potrebe još su od veće koristi ako se uklope u osmišljeni program koji može uključivati raznovrsne položaje, vježbe disanja te relaksacijske i meditacijske tehnike.
Jogu uvijek treba vježbati polagano, ali vježbanje ne smije nanositi bol ili izazivati nelagodu. Kad se vježba na ovakav način, joga nije nimalo štetna. Postoji, međutim, velik broj tegoba za koje pojedini joga položaji mogu biti neprikladni ili čak opasni. U slučaju nedoumice, posavjetujte se s liječnikom
Evo nekoliko primjera za takva zdravstvena stanja:
Artritis – izbjegavajte naprezanje upaljenih zglobova
Bol u leđima – izbjegavajte svaki položaj u kojem se ta bol pojačava, tijekom joga vježbi ili nakon toga
Depresija – duboko opuštanje i meditacija u nekim slučajevima mogu pomoći, ali u drugim mogu pogoršati pacijentovo stanje
Gojaznost – izbjegavajte položaje s glavom nadolje i položaj zvan “plug”
Padavica – izbjegavajte tehnike disanja koje mogu pojačati prozračivanje pluća, primjerice, brzo trbušno disanje ili duboko disanje, osim ako ih izvodite pod stručnim nadzorom.
Autor: S.G., Foto: De Visu/Shutterstock