Stabla dunje (Cydonia oblonga) nije teško uzgojiti, no malo je vrtnih centara koji ove voćke nude na prodaju, stoga ćete ih vjerojatno morati kupiti u specijaliziranim rasadnicima. Voćke se same oploduju pa ih se može uzgajati pojedinačno, a one će uroditi plodom.
Sorte koje se najčešće uzgajaju su vranjska dunja i Portugal. Druga sorta, Meach s Prolific raste puno sporije nego prethodne dvije, ali ranije rađa plodove, često već nakon tri godine. Drugim sortama trebat će pet do sedam godina prije no što urode plodom.
Dunje najbolje uspijevaju u blagim klimatskim uvjetima. Treba ih uzgajati kao grmolika stabla i posaditi krajem listopada ili u studenom na sunčanom, otvorenom mjestu ili zaklonjeno zidom. Stabla dunje mogu se uzgajati u običnom vrtnom tlu, ali će najbolje uspijevati u vlažnoj ilovači bez previše krede ili vapna. Ponekad narastu do 5,5 m, no uobičajenija visina iznosi od 3-4,5 m s rasponom krošnje od 3 m.
U sjevernim područjima plodovi rijetko dozriju na otvorenome, osim kad je stablo školovano uz zaštićen, osunčani zid. Ne vole jako orezivanje. Blijedoružičasti ili bijeli cvjetovi – nalik cvjetovima jabuke – cvjetaju u svibnju, a u jesen rode tvrdi, zlatni kruškoliki plodovi dugi oko 100 mm. Plodove berite u listopadu, prije mrazova i pohranite ih na hladno, suho mjesto. Dunje će nastaviti dozrijevati u zatvorenome i mogu se držati šest do sedam tjedana. Nemojte ih držati zajedno s drugim voćem – koje može preuzeti prodoran miris dunja. Od plodova se može napraviti vrlo ukusan žele ili džem.
Foto: Dave-F/Flickr