Ako smatrate da ne možete uštedjeti vodu i da je taj proces previše težak, naporan i dugotrajan, u nastavku vam donosimo trikove kojima ćete vodu uštedjeti na lak, a ponekad i zabavan način. Ušteda vode, osim financijske uštede, donosi i očuvanje okoliša i štednju dragocjene pitke vode. Stoga, krenite još danas, a na kraju mjeseca vidjet ćete velike razlika na računu za vodu.
Štednja vode u kućanstvu
Kraće tuširanje
Izbjegavajte nepotrebna dugotrajna tuširanja i odaberite ona koja traju od tri do pet minuta. Dugim tuširanjem troši se čak četiri puta više vode. Koristite tuš sa slabijim mlazom vode jer tako možete uštedjeti i do 75 posto vode nego kada se tuširate s onim običnim. A za vrijeme sapunanja, zatvorite vodu!
Postavite toaletnu školjku s tipkama
Ovaj mehanizam će vam omogućiti korištenje jačeg ili slabijeg mlaza vode ovisno o vašim potrebama. Nema potrebe da uvijek koristite jaki mlaz vode.
Popravite ili promijenite stare cijevi
Jeste li znali da samo jedna potrošena kap u minuti znači čak 200 litara vode u godini dana. Provjerite stare cijevi i cijevi koje cure jer ćete tako učiniti velike uštede vode.
Zalijte biljke kockicama leda
Kako se kockice leda otapaju, tako postepeno zalijevaju biljku. Ovim se sprječava nepotrebno otjecanje vode iz teglica za cvijeće.
Rjeđe pranje kose
Kosu nije potrebno prati svaki dan jer tako s tjemena uklanjate i prirodna hidratantna ulja. Ona se tada još brže nakupljaju, što vas dovodi do začaranog kruga. Ako želite imati zdravu kosu koja se ne masti, a pritom i čuvati okoliš, kosu perite jednom do dva puta tjedno.
Ne bacajte otpad u wc školjku
Ako higijenske ostatke te ostatke hrane ili otpale kose često bacate u toaletnu školjku, prilikom puštanja vode, nepotrebno trošite vodu. Preporučuje se da manji higijenski otpad radije pravilno odvojite i pohranite na potrebna mjesta.
Koristite čašu prilikom pranja zubiju
Nema potrebe da voda nepotrebno otječe dok vi perete zube. Uzmite manju čašu vode i po potrebi ispirite zube.
Punite perilicu za posuđe do kraja
Izbjegavajte paliti perilicu za posuđe kada ona nije potpuno puna. Upalite je tek kada je potpuno puna jer ćete tako potrošiti puno manje struje i vode.
Ne perite često odjeću
Ako ste neki odjevni predmet odjenuli jednom, nije ga potrebno odmah prati. Pospremite ga u ormar i odjenite još barem dva puta. A ako rublje treba samo osvježiti, operite ga ručno. Ručnim pranjem se štedi voda i energija.
Perite voće i povrće u zdjeli
Osim što ćete se ovako riješite većine pesticida, uštedjet ćete puno vode. Položite voće i povrće u zdjelu te ga potpuno prelijte vodom. Ostavite kratko te dobro protrljajte rukama.
Ustajalu vodu koristite za zalijevanje
Ako imate kućne ljubimce, vjerojatno često mijenjate vodu, a ona ponekad ostane i netaknuta. Nemojte je bacati, već njome zalijte vrt ili cvijeće.
Želite li uštedjeti vodu, uštedjeti te očuvati okoliš, ne zaboravite niti na najmanje članove vaše obitelji. Znamo da djeca najbolje uče iz primjera, stoga ih educirajte i pokušajte im objasniti zašto je važno štedjeti vodu. Stvorite u njima osjećaj brige i odgovornost prema okolišu.
Autor: M.L., Foto: Filaphoto/Shutterstock