Biti roditelj nešto je najljepše na svijetu, ali ujedno i jedna od najtežih odgovornosti koju svaki roditelj ima prema svom djetetu. Rođenjem djeteta započinje velika promjena u životu koja traži puno odricanja, ali i sigurnosti tijekom donošenja određenih odluka za dobro najmlađeg člana obitelji.
Što sve uključuje briga? Važno je od samog početka djetetu pružiti priliku da stekne imunitet i tako dobije obranu od brojnih bolesti, a to je jedino moguće uz pravilnu prehranu. Na početku je najvažnije mlijeko, majčino ili adaptirano.
Žene koju mogu dojiti svom djetetu pružaju sve potrebne vitamine, minerale, masnoće, ugljikohidrate, ali antitijela poznatija kao imunoglobulini. Zalihe koje dijete dobije iz majčinog mlijeka mogu trajati do nekoliko mjeseci, pa je zbog toga važno da dijete dobiva mlijeko barem do 6 mjeseci života kada je kod većine već potrebno prijeći na voćne i povrtne kašice.
Mlijeko pored svega navedenog sadrži i željezo, a koje je važno kako dijete ne bi dobilo anemiju, stanje u kojem je smanjen broj eritrocita zbog čega je krv sve manje u mogućnosti da prenosi kisik. Ako dođe do anemije važno ju je uočiti na vrijeme jer ranom intervencijom problem se rješava i prije nego što se uspio razviti u punoj mjeri.
Kako spriječiti anemiju kod djece?
Na početku djetetova života ono dobiva željezo uz pomoć mlijeka, ali kada krene prehrana uz pomoć kašica, potrebno je voditi računa da su kašice napravljene od namirnica u kojima ima mnogo željeza. Uz savjet i preporuku pedijatra možete složiti plan prehrane i krenuti s uvođenjem novih namirnica.
Namirnice koje obiluju željezom svakako su brokula, marelice, leća, perad, ali i špinat. Kako je na početku potrebno paziti da dijete ne bi razvilo alergijsku reakciju, namirnice se uvode jedna po jedna, a ako niste sigurni s kojom početi uvijek možete pitati liječnika.
Kada dobijete zeleno svjetlo za špinat krenite odmah jer pored željeza ova namirnica obiluje i C vitaminom. Budući da je željezo gorko, a zbog čega bi ga dijete moglo odbiti, dobro je da ga kombinirate s drugim namirnicama dok radite kašice.
U vodu stavite malo pilećih prsa, mrkve, krumpira i kada je juhica gotova dodajte dva do tri lista špinata. Pustite da se kuha naviše četiri minute i nakon toga izvadite. Sve sastojke pomiješajte i na kraju dajte svom djetetu zdrav i hranjiv obrok.
Anemija se može spriječiti povećanjem željeza uz pomoć namirnica poput mahunarki, žumanjka, integralne pšenice, suhih šljiva i sjemenki.
Stanje u kojem dolazi do malog broja eritrocita kod djece može se spriječiti ako se oslonite na voće koje u sebi ima veliku količinu C vitamina, poput naranče, kivija i avokada. Uz navedene savjete rizik od anemije bit će sve manji, a vaše dijete zdravo i veselo.
Autor: S.Š., Foto: Rene Jansa/Shutterstock