Želite li znati kako smanjiti vjetrove? Nadutost i plinovi u crijevima se mogu pojaviti u gornjem dijelu crijeva i želucu ukoliko u crijeva dospije zrak za vrijeme jela, dok se žvače žvakaća ili pije tekućina. Takav se zrak oslobađa podrigivanjem, a vjetrovi se mogu javiti u donjem dijelu trbuha ili u debelom crijevu.
Vjetrovi se javljaju u crijevima kao nusprodukt aktivnosti bakterija kod neprobavljene hrane, a sastoje se od ugljičnog dioksida, vodika, metana i oslobađaju se kroz rektum.
Većina ljudi nekoliko puta na dan ispušta plinove rektalno, a ponekad pretjerani vjetrovi mogu ukazivati na probavne poremećaje. Analiza stolice je najbolji način za otkrivanje eventualnog problema s bakterijama.
Plinovi u crijevima su rijetko znak ozbiljnog stanja. Najčešće su znak probavnih smetnji kada izbjegavanje ispuštanja plinova može dovesti do grčeva u trbuhu. Bolovi se mogu javiti bilo gdje u trbuhu ili se seliti s nekoliko mjesta. Tada se obično javlja nadutost ili oticanje trbuha, a bolovi mogu biti povremeni ili konstantni.
Osim na probavne tegobe bolovi mogu ukazati i na mnogo ozbiljnija stanja kao što su:
- srčane bolesti
- upala slijepog crijeva
- žučne kamence
Uzroci vjetrova
Postoje namirnice koje nisu lake za probaviti, a budući da prolaze kroz crijeva neprobavljene, tamo se pod utjecajem bakterija raspadaju na jednostavnije tvari među kojima su i plinovi. Do plinova može doći i zbog terapija antibioticima koji utječu na ravnotežu crijevne mikroflore.
Ako niste znali, ali ovo su namirnice koje najčešće uzrokuju plinove:
- ledena pića i hrana
- leća i grah
- fruktoza
- mliječni proizvodi s laktozom
Plinovi ponekad mogu biti rezultat crijevnih poremećaja poput:
- sindroma kratkog crijeva
- celijakije
- upalne bolesti crijeva
- intolerancije na hranu
- niske razine tolerancije na laktozu
- alergije na hranu
Liječenje vjetrova
Postoje situacije kada treba potražiti pomoć liječnika, a to su:
- bolovi u prsima
- krv u stolici
- mučnine
- žgaravica
- povraćanje
Lijekovi protiv vjetrova nisu pokazali neki poseban učinak, a vjetrovi se niti ne liječe. Jedino što se može liječiti je stanje koje ih izaziva. Ukoliko se dijagnozom ne utvrde teža oboljenja koja zahtijevaju liječničke tretmane najbolje je poraditi na prehrambenim navikama.
Zato se preporučuje izbjegavati gazirana pića i pretjerane unose tekućine za vrijeme obroka, prilikom kuhanja koristiti začine anis, đumbir, anđeliku, kim, komorač i matičnjak, nakon obroka se opustiti u toploj kupki i staviti na trbuh termofor, popiti aktivni ugljen kako bi smanjio vjetrove.
Savjetuje se i piti što više soka od papaje i ananasa, sporije se hraniti i temeljito žvakati hranu, utvrditi namirnice koje najviše smetaju probavi te smanjiti njihov unos, piti čajeve protiv nadutosti, masirati trbušne stijenke, svakodnevno izvoditi aerobne vježbe koje mogu spriječiti nastajanje vjetrova te poboljšati probavu te konzumirati biljke koje sprečavaju nastajanje vjetrova poput komorača, đumbira, peršina, kajenske paprike i sjemenki kima.
Autor: A.Z., Foto: Christo/Shutterstock