Munja je pojava pražnjenja elektriciteta u oluji. Njegova zvučna posljedica je grmljavina. Cijeli taj fenomen, naziva se grom. Munje i gromovi se događaju svagdje: u planinama, gradovima, na prometnicama, vodenim površinama i sl.
Opasnosti udara groma moguće je izbjeći usvajanjem određenih pravila ponašanja:
Prije nego što idete u planine bilo bi dobro kada bi se informirali o vremenskim uvjetima radi izbjegavanja oluje.
Olujno vrijeme u planinama najčešće je u ljetnim mjesecima, poslijepodne i navečer.
Oluja je povezana s olujnim oblacima (kumulunimbusima), a ako primjetite da dolazi bilo bi najbolje potražiti sklonište.
Ako se kojim slučajem nalazite u nekom od zidanih objekata, izbjegavajte stajanje uz prozor, otvorena vrata, kamin te brojne metalne predmete kao što su utičnice i električni prekidači.
Najbolje bi bilo čim primjetite munju brojati do 30, a dok čujete grom trebate potražiti sklonište. Potrebno je pričekati barem pola sata nakon što ste zadnji put primjetili munju. Tek tada smijete izaći iz skloništa.
Što se tiče mobitela i radio uređaja bilo bi najbolje kada ih u to vrijeme ne bi koristili, tako ćete ih najbolje zaštititi od oštećenja.
Nastojte izbjegavati otvorena mjesta i prije svega ona mjesta koja su izolirana. Tu se najviše misli na osamljena stabla i šume. Isto tako izbjegavajte blizinu strujnih vodova i dalekovoda te stijena, grebena i vrhova.
Ako ste se našli na otvorenom bilo bi najbolje kada bi birali najniža mjesta i doline gdje se ne nalazi voda. Pokušajte čučnuti i nagnuti se prema naprijed stavljajući ruke oko koljena, a ako ikako možete bilo bi dobro ispred sebe staviti izolacijski materijal kao što je uže ili jakna.
Foto: James Thew/Shutterstock