Izlaganje sunčevim zrakama i sunce su bitni za naše zdravlje jer imaju povoljan učinak na organizam. Stvaranje vitamina D omogućava upravo izlaganje suncu, a ovaj vitamin je neophodan za apsorpciju fosfora i kalcija što sprječava osteoporozu i jača kosti. Slijedi kako se pravilno sunčati.
Dobrobiti sunca
Izlaganje sunčevim zrakama sprječava upalna stanja organa i kardiovaskularne bolesti, podiže imunitet i blagotvorno djeluje kod kožnih oboljenja poput ekcema i psorijaze.
Sunce pozitivno djeluje protiv depresije, na raspoloženje i daje osjećaj ugode, a izlaganjem suncu stimulira se hormon koji regulira san, pozitivno se utječe na imunitet, stimulira se proizvodnja melatonina i regulira se raspoloženje.
No, prečesto i predugo izlaganje sunčevim zrakama može izazvati isušivanje kože, pojavu pjega, karcinom kože, opekline od sunca, starenje kože i smanjenje imuniteta.
UV zračenje
UV zračenje je opasno jer ga osoba ne osjeća direktno, ali se zato njegove posljedice uočavaju na koži. UV zračenje se dijeli na tri područja UVA zrake, UVC zrake i UVB zrake.
UVA zrake
UVA zrake su manje energije i veće valne duljine od UVB zraka, ali prolaze kroz atmosferu i prodiru dublje u kožu čime izazivaju dublja oštećenja kože. One mogu dovesti do smanjenja proizvodnje kolagena i gubitka elastina zbog čega se javljaju fleke i duboke bore na licu i vratu, a u prevelikim dozama izazivaju rak kože i djeluju kancerogeno.
UVC zrake
UVC zrake su najveće energije i kratkih valjnih duljina a potpuno se apsorbiraju u ozonskom sloju atmosfere te ne dopisu do kože.
UVB zrake
UVB zrake su srednje valne duljine, a apsorbiraju se u atmosferi i djelomično se raspršuju, zbog čega je na većim nadmorskim visinama izloženost UVB zrakama intenzivnija. Ove zrake djelomično prodiru u kožu, ali brzo izazivaju pojavu opeklina i crvenila kože i oštećuju DNK stanice. Od UVB zraka koža tamni.
Priprema kože za sunce
Kako bi se u potpunosti izbjegle posljedice izlaganja sunčevim zrakama kožu je potrebno pripremiti iznutra. Pripremiti se može konzumiranjem hrane koja je bogata karotenoidima i vitaminima A, B, C, a koje ćete pronaći u bobičastom voću i zelenom povrću.
Kožu je potrebno pripremiti i izvana tako da se jednom tjedno napravi piling kože kako bi se uklonile mrtve stanice kože, što će automatski omogućiti bolju apsorpciju maslaca i biljnih ulja koji se nanose na kožu kako bi ju nahranili i hidratizirali.
Izlaganje suncu
U početku se sunu treba izlagati vrlo kratko, a sredstvo za zaštitu se treba obilno i često nanositi. Boravak na suncu se produljuje postepeno, a nikako se ne smije sunčati između 10 i 16 sati. Nakon sunčanja kožu treba nahraniti gelovima ili biljnim uljima koji će zadržati njen elasticitet i vlažnost.
Samo uz ovakav način sunčanja vaše tijelo će dobiti potrebnu energiju, a koža će biti meka i zdrava.
Autor: A.Z., Foto: RossHelen/Shutterstock