Protiv požara najbolje ćemo se osigurati ako pažljivo postupamo sa stvarima i materijama koje mogu prouzročiti požar: pećima, šibicama, plinom, strujom, špiritom, petrolejom i sl.
Navest ćemo samo ono najnužnije čega se moramo pridržavati da ne bismo izazvali nesreću. Krajnje je neodgovorno približavati bocu s benzinom ili špiritom bilo kakvu izvoru topline.
Ni u kojem slučaju ne smije se petrolej upotrijebiti za potpaljivanje vatre ili nadopunjavati još goruća petrolejska svjetiljka ili kuhalo na špirit. Opušak se ne smije nepažljivo odbaciti niti se smije pušiti u krevetu.
Električni aparati – glačalo, grijalice i sl. ne smiju se ostaviti ukopčani kad ih prestanemo upotrebljavati, a naročito je opasno ostaviti ukopčan električni jastuk za grijanje dok se nalazimo u krevetu.
Plin ne smije izlaziti iz voda a da se odmah ne zapali. Sve se te greške ipak čine iako se na njih stalno upozorava, a imaju teške posljedice koje bi se vrlo lako spriječile kad bi se uložilo pažnje i malo zdravog razuma prilikom rukovanja zapaljivim materijalima.
Ukoliko ipak izbije požar, prije svega treba sačuvati mir i prisutnost duha. Mali se požari gase vodom, pokrivačima, aparatom za gašenje požara, pijeskom ili pepelom.
Za gašenje goruće masti ili benzina nikad se ne smije upotrebljavati voda, nego pepeo, pijesak ili stare mokre krpe.
Ukoliko gori električni aparat, prije gašenja treba iskopčati struju. U svakom požaru treba spasiti najprije ugrožene ljude i životinje, a zatim važne spise, novac i sl. U tim je situacijama vrlo važna urednost, te moramo nastojati da su sve važne stvari uvijek smještene na svom određenom i stalnom mjestu.
U većim požarima treba odmah obavijestiti vatrogasce. Međunarodni broj za hitne slučajeve je 112.
Foto: Dale A Stork /Shutterstock