Bubrežni kamenci spadaju u bolest bubrega koja se često ponavlja nakon što se jednom pojavi, a vrlo je bolno. Stoga vam u nastavku donosimo nekoliko savjeta uz koje možete smanjiti nastanak bubrežnih kamenaca i održati zdravlje mjehura.
Ako imate bubrežne kamence pijte što više tekućine, naročito vode koja će vam biti od velike pomoći. U umjerenim količinama čak možete piti i vino ili pivo, koji mogu biti korisni, a coca colu izbjegavajte jer ona povećava rizik od od razvoja kamenca.
Neke vrste kamenaca mogu spriječiti i namirnice bogate kalcijem, no trebate izbjegavati hranu kao što su mekinje, rabarbare, orašice i špinat. Pušači isto tako imaju dvostruke šanse za pojavu kamenca u bubregu, pa bi bilo dobro kada bi prestali pušiti, ukoliko pušite.
Ukoliko osjetite prilikom mokrenja da vam izlazi kamenčić, pokušajte se pomokriti kroz sito ili gazu, kako bi kamenčić koji tijelo izbaci mokrenjem, mogli odnjeti liječniku radi raspoznavanjavrste kamenca. Znanstvenom analizom otkriti će se vrsta kamenca, pa će se automatski moći dati prehrambene preporuke, kojih bi se trebali držati.
Trebali bi smanjiti unos iznutrica u organizam, kao što su školjke i ribe, koje dodatno zakiseljuju mokraću. Od mokraćne kiseline može se razviti bubrežni kamenac. Pijenjem puno tekućine, osim tjeranja kamenca, možete spriječiti i rak mjehura.
Osobe koje imaju bubrežni kamenac bi se trebale što više kretati, koliko god im nije do tjelovježbe s obzirom na bolove. Hodanjem ćete pomoći kamencu da se pomakne, te da izađe iz vas što prije. Ukoliko ste skloni kamencima koji sadržavaju kalcij, koji smanjuje unos soli, trebali bi pripaziti na unos soli u organizam, te je unositi što manje.
Isprobajte istočnjački zavoj koji se postavlja oko donjeg dijela leđa i abdomena, te se nosi ispod odjeće. Istočnjački zavoj pomaže kod bolova uzrokovanih menstruacijom, poboljšava probavu, sprječava smrzavicu tijekom aktivnosti na otvorenom i poboljšava san.
Autor: A.Z., Foto: Lisa S./Shutterstock