Snijeg nije nikakav bauk i iskusan vozač će ga savladati čak i sa ljetnim gumama. Ukoliko nemate iskustava sa snijegom preporučamo vam da svoj prvi “spust” odgodite za neka bolja vremena, jer bolje je parkirati i nastaviti pješke, nego poslije plaćati limara.
Ukoliko vas snijeg negdje zatekne i baš morate voziti po snijegu, imamo nekoliko savjeta za vas.
Kada vozite po snijegu vozite sporo, to je zlatno pravilo. Vrijeme kočenja se rapidno povećava, kao i vaša brzina kada počnete proklizavati. U zavoje ulazite sporo i u dobro prilagođenoj brzini (obično je to druga brzina) i ako ste primorani kočiti, a nemate ABS, nemojte nagaziti na kočnicu kao sivonja, jer ćete proklizati i dobiti na ubrzanju. Držite što veći razmak od vozila ispred vas, preporučljivo je 10 do 15 metara da imate dovoljno prostora za kočenje.
Ako ste svjesni da prije zime nećete nabaviti zimske gume, dobro je staviti na pogonske kotače gume koje imaju što dublji profil, a obično su to gume sa zadnjih kotača. Ako već nemate zimske gume, ne bi bilo loše da kupite lance. Lanci koštaju oko 500 kuna a imati ćete ih dok god vozite model automobila za koje ste ih kupili.
Još jedna napomena koju svakako vrijedi zapamtiti! Zimske gume se super ponašaju do temperature od 6 stupnjeva Celzija. Čim temperatura pređe 6 stupnjeva, lošije prijanjaju na mokroj cesti. Vožnja sa zimskim gumama, po vlažnoj cesti na višim temperaturama, neiskusnom vozaču daje lažnu sigurnost i to obično loše završava.
Za kraj zapamtite:
Zimska oprema obvezna je kada je na cesti više od 5 cm snijega. Zimsku opremu vozila najveće dopuštene mase do 3,5 tone čine 4 zimske gume ili 4 ljetne gume s minimalnom dubinom profila 4 mm i lanci za snijeg na pogonskim kotačima.
Foto: vesilvio/Shutterstock