3-4 dana nakon poroda kod nekih majki javlja se blagi oblik depresije koja se naziva “baby blues”, zbog čega često briznete u plač bez pravog razloga, ali traje dan-dva i smatra se normalnim djelom ranog majčinstva.
Prava postporođajna depresija polako se uvlači u vas i obuzima vas postepeno. Simptomi su mnogo snažniji i dugo traje. Za mnogo majki “baby blues” tek je prvi stadij. Druge se majke počinju lošije osjećati u prvom tjednu ili mjesecu nakon poroda, ali se taj osjećaj nemoći može javiti i do godinu dana nakon poroda.
Simptome postporođajne depresije (PPD) možemo najjednostavnije definirati kao nezainteresiranost za ono što se dešava oko nas.
- Promjene prehrambenih navika – najčešće manjak apetita no ponekad i iznenadna glad koja rezultira prežderavanjem
- Nedostatak energije – za razliku od normalne, žena pod PPD najčešće ima puno manje ili uopće nema energije
- Problemi sa spavanjem – u nekim slučajevima može se javiti nesanica dok s druge strane imamo problem pretjerane potrebe za snom
- Osjećaj krivnje – potpuno neopravdan ali jedan od prvih i najčešći simptom PPD
- Osjećaj manje vrijednosti – kao i kod osjećaja krivnje
- Bespomoćnost i pesimizam – bez obzira na sve, žene u PPD se najčešće ovako osjećaju
- Razdražljivost i “kratak fitilj” – suprotno normalnom, žene u PPD planu bez nekog posebnog razloga i zaista ih bilo što može iziritirati.
- Najozbiljniji simptom PPD je želja majke da naudi sebi ili djetetu. Žena koja pati od teške PPD u stanju je počiniti samoubojstvo ili čak oduzeti život svome djetetu. U slučajevima kada se ovakvi incidenti dese unutar 6 mjeseci od poroda, slučajevi se i službeno vode kao produkt PPD.
Foto: Monkey Business Images/Shutterstock