Bilo da se radi o malim ili velikim lažima, one su dio naše svakodnevice. Iako bi iskrenost trebala biti vrlina, lažima će se u nekim situacijama poslužiti svatko od nas. Privatno, u ljubavnim vezama, u školi, na fakultetu ili na poslu. Lažemo da bismo se svidjeli nekome, da bismo stvorili dobru reputaciju, izbjegli kritiku ili sačuvali svoju tajnu. No, u komunikaciji s ostalima često možemo samo sumnjati govori li nam netko istinu ili ne.
Upravo zbog toga, u nastavku donosimo neverbalne znakove prema kojima možete otkriti govori li osoba s kojom komunicirate istinu ili laž. Otkrijte laž prema boji glasa, govoru tijela ili prema očima. Naime, kada čovjek laže, njegove zjenice se šire. Lažljivca vrlo lako možete prepoznati i po nervozi kao što je češkanje ili klimanje noge i drugim znakovima.
Izbjegavanje kontakta očima
Gotovo u svim slučajevima, lažljivac vas neće moći pogledati u oči. Njegov pogled će vrludati prostorijom, a glavu će naginjati u svim smjerovima osim prema vašem. Ako je osoba opuštena i gleda vas u oči, sigurno vam govori istinu.
Boja glasa nije u skladu s govorom tijela
Kada osoba laže, njegova boja glasa se ne podudara s onim što radi. Ako vaš sugovornik odgovara na pitanja smirenim tonom, a s druge strane se nervozno vrpolji, vjerojatno vam laže.
Formalan razgovor
Kada sugovornik koristi duge, gramatički točne rečenice odmah vam mora biti jasno da je riječ o planiranom razgovoru. Neformalan razgovor u kojem sugovornik koristi skraćene oblike fraza, znači da se radi o opuštenom i iskrenom razgovoru.
Smanjeni broj pokreta
Da bi se na neki način obranio izgovaranjem laži, lažljivac svu energiju mora usmjeriti na rad mozga. Samo tako će se smisleno i planirano, uz izgovorene laži izvući iz situacije. No, u tom slučaju, pridaje manje pažnje pokretima. Stoga, ako vaš sugovornik ukočeno sjedi i minimalno se miče, vjerojatno vam laže.
Dugi zastoji u komunikaciji
Mozak će trebati nešto više energije kako bi smislio dobru laž. Posljedica toga su duge pauze i zastoji u razgovoru. Ako osobi s kojom komunicirate treba nešto duže da vam odgovori, vjerojatno odugovlači kako bi smislila dobru laž.
A najbolja metoda kako odmah otkriti lažljivca svakako je policijska tehnika koju lako možete primijeniti i vi. Kada vam sugovornik ispriča cijelu priču, zatražite ga da vam je ispriča ponovo, ali tako što će je ispričati obrnutim redoslijedom. Ako je govorio istinu, ispričat će je bez problema. No, u slučaju laži, trebat ću mu nešto više energije, razmišljanja i pauza za vrijeme pričanja. Otkrijte i kako prepoznati lažljivca prema verbalnim znakovima koji ga odaju.
Autor: M.L., Foto: dgmata/Shutterstock