Hrana treba biti ukusno priređena i lijepo servirana. Ako dijete neće uzeti neki obrok, ne silite ga da jede. Pustite ga da ogladni. Ne kažnjavajte ga ako neće jesti i ne pokušavajte ga riječima, pričama ili smijehom zavaravati i navoditi da jede. Poslastice i tekućine daju se samo nakon jela!
Prema velikom broju istraživanja pokazalo se da bi dijete zavoljelo, ili odbilo određenu vrstu hrane, mora barem 10 puta isprobati određene namirnice. To znači da dijete praktički ne počne raditi probleme kada hranu proba samo jednom.
Obično su izbirljiva kada ih se tjera da više puta jedu namirnice koje im baš i nisu visoko na listi prioriteta. Nije problem zaključiti kako su upravo roditelji zaslužni za prehranu svoje djece, odnosno koliko će zapravo htjeti pojesti.
Pritom treba imati na umu da djeca vole kopirati svoje roditelje. Stoga ako ni vi ne volite previše mrkvu i to često komentirate, nemojte ni od svog najmlađeg očekivati da voli ono što ni vama nije najdraže.
Ako vaša beba počne raditi probleme pokušajte riješiti problem tako što ćete mu dati da bira između dva obroka. Nemojte vršiti teror, ne tjerajte ga da na silu jede špinat. Pokušajte umjesto toga poslužiti pire pomiješan s malo špinata.
Treba voditi računa kako nikada ne smijete odustati te držati se onog što ste zacrtali na samom početku. Naime isto tako trebate znati kako se djetetove želje mijenjaju; što jedan dan jede, drugi mu neće biti tako zanimljivo.
Pokušajte količinu hrane uskladiti sa djetetovim potrebama. Znači svoje ćete dijete hraniti onda kada za to pokaže potrebu, kada bude gladno, a ne zato što je sada 12:00 sati i vrijeme je za obrok.
Autor: S.Š. Foto: Maryna Pleshkun/Shutterstock