Kako naše hemisfere u mozgu ne rade sinkronizirano, kronopsiholozi kažu da možemo biti učinkovitiji ako slijedimo specifičan ritam mozga. Lijeva racionalna i analitična strana radi ubrzano i punom parom, desna hemisfera koja je intuitivna i iracionalna se tada usporava i obrnuto.
Kronopsihologija govori da se rad mozga može ubrzati. Ona se zapravo bavi ljudima i pomaže im da izbjegnu zasićenost na poslu. Ako jedna od hemisfera radi brže u nekom trenutku, to možemo raspoznati po nosnicama. I kada niste prehlađeni, ne dišete jednako na obje nosnice, jedna je uvijek začepljenija od druge.
Ako je disanje lakše na desnu nosnicu tada ste u racionalnoj i logičkoj fazi i najbolje je tada obavljati takve vrste zadataka. Ako, ipak, dišete na lijevu nosnicu lakše, u intuitivnom ste raspoloženju i mašta vam se igra s kreativnim idejama tako da je tada vrijeme za obavljanje kreativnih zadataka.
Ako je čovjek pod velikim stresom, treba uzeti više manjih pauza u danu. I to barem svaka dva sata, kaže zlatno pravilo. Organizam ima biološku potrebu za odmaranjem, a 10 munuta predaha će mu biti dovoljno.
Kronopsihologija istražuje različite mentalne procese tijekom dana kako i ritam pažnje naše psihe, pamćenje, razmišljanje i vremensko reagiranje.
Ujutro mozak radi najbrže, a već sredinom dana se brzina mozga i njegove mentalne aktivnosti počinju usporavati. Izbjegavajte ručati ispred ekrana kako biste završili što prije bitan izvještaj. Radije se bolje organizirajte i svaki dan uzmite pauzu za ručak.
Intelekt i koncentracija mozga je na vrhuncu u razdoblju od 10 do 13 sati, stoga je to idealno vrijeme za održavanje poslovnih sastanaka, izrade projekata, vođenje bitnih pregovora ili držanja predavanja.
Nakon ručka tijelo prerađuje hranu pa se mozak usporava, tako da je u to vrijeme najbolje raditi poslove koji ne zahtijevaju veliki mentalni napor, a to je najbolje napraviti sa provjeravanje elektronske pošte. Mozak će se opet ubrzati u razdoblju od 16 do 20 sati navečer.
Autor: S. G., Foto: Anatoliy Samara/Shutterstock