Obrt je samostalno i trajno obavljanje dopuštenih gospodarskih aktivnosti od strane fizičkih osoba sa svrhom postizanja dobiti. Obrti ne moraju biti trajni, mogu se obavljati i sezonski, najdulje šest mjeseci unutar jedne kalendarske godine.
Postoje tri osnovne vrste obrta. Slobodni obrt je onaj koji ne zahtijeva ispit o stručnoj osposobljenosti (majstorski ispit). Vezani obrt kao uvjet zahtjeva ispit o stručnoj osposobljenosti. Zadnja vrsta je povlašteni obrt koji se može otvoriti sami na temelju povlastice koju izdaje nadležno ministarstvo.
Sve fizičke osobe koje udovoljavaju određenim zdravstvenim uvjetima i kojima nije izrečena sigurnosna ili zaštitna mera zabrane obavljanja djelatnosti.
Kako biste otvorili slobodni, vezani ili povlašteni obrt, morate dobiti obrtnicu. Obrtnicu izdaje nadležni županijski ured. Nakon što se otvori, obrt se upisuje u obrtni registar koji vodi županijski ured. Obrtni registar je javan. Obrtnica će se izdati, ili odbiti najkasnije u roku od 15 dana.
Nakon što se obrtnica izda, županijski ured mora dostaviti ta ista rješenja nadležnom tijelu, Hrvatskoj obrtničkoj komori, Državnom zavodu za statistiku i fondu za zdravstveno i mirovinsko osiguranje.
Slijedeća dokumentacija je potrebna za otvaranje obrta: preslika osobne iskaznice, dokaz da su udovoljeni posebni zdravstveni uvjeti, dokaz o pravu korištenja prostora, dokaz o stručnoj spremi (položenom majstorskom ispitu ili ispitu o stručnoj osposobljenosti). Uz to trebaju se ispuniti obrasci koje možete preuzeti s interneta te izvršiti uplate za otvaranje obrta.
Rješenje o registraciji obrta morate preuzeti u Uredu državne uprave. izradite pečat svog obrta i otvorite konačni račun u nekoj od banaka.
Otvaranje obrta mora se prijaviti i na Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje, Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje te u Poreznu upravu gdje se morate upisati u registar poreznih obveznika.
Autor: M.T., Foto: citybrabus/Shutterstock