Često se dogodi da nekoga zovemo i da ne možemo doći do njega. Pozive nam se ne da ponavljati unedogled ili ne želimo ispasti dosadni pa bismo mogli ostaviti i poruku u glasovnoj pošti ili na automatskoj sekretarici. Kako postići da ta poruka bude kvalitetna, sadržajna, a opet ne preduga ili dosadna…
1. Ime i broj
Započnite i završite svoju poruku sa imenom i brojem. To primatelju olakšava slušanje poruke i zapisivanje vašeg broja – bez premotavanja. Ljudi pristupaju svojoj pošti izvan ureda, pa uvijek ostavite svoj kontakt, čak i kada mislite da vas imaju zapisane u svojoj bazi podataka.
2. Unaprijed osmislite poruku
Što zapravo želite reći? Zapišite si par bilješki kako bi se bolje prisjetili svega što primatelju želite dati do znanja.
3. Budite kratki
Neka svaka poruka traje oko minutu ili manje. Imate više toga za reći? Dajte primatelju poruke pregled onoga o čemu želite raspravljati, i zamolite ih da vas nazovu. Slati kratki e-mail je također dobra alternativa.
4. Ostavite poruku!
Uz ime i broj, ostavite zapravo i poruku. Dajte im do znanja zbog čega vas moraju nazvati (sa informacijama koje trebate), kada ste dostupni i obavijestite ih o tome koliko vam je to hitno. To je posebno važno ako se ne poznajete dovoljno dobro – u suprotnom bi primatelj mogao odgoditi zvanje jer nema sve informacije, ili čak izbrisati vašu poruku.
5. Nasmijte se
To će, vjerovali ili ne, uljepšati ton vašeg glasa – a budući da ne možete komunicirati drugim neverbalnim načinima (licem ili tijelom), vaš glas je sve što imate.
Foto: BestPhotoStudio/Shutterstock