Roditelje često može uzrujati činjenica da im njihova vlastita djeca ne žele odati što se događa u njihovom životu. Bilo da su vaša djeca još u pelenama ili tinejdžeri nekad je teško saznati što se uistinu događa. Evo deset ideja kako stvoriti prilike da se vaša djeca otvore i podijele svoj život sa vama.
1. Nemojte ih toliko prisiljavati na razgovor.
Što ih više prisiljavate, oni će se više opirati. Kad malo popustite pritisak, oni će to osjetiti i biti spremniji na razgovora sa vama.
2. Usporite vlastiti život i budite na raspolaganju.
Djeca imaju odličan osjećaj koliko ste zauzeti. Ako pružate dovoljno vremena za odmor sebi i djeci, vjerojatnije je da će se osjećati ugodno razgovarajući sa vama.
3. Uključite se u aktivnost u kojoj oni uživaju.
Igrajte košarku, igrajte nogomet, ili samo igra lovice može pokrenuti brbljanje kod vaše djece. Pokretanje tijela može također pokrenuti usta!
4. Imajte što je moguće manje predrasuda.
Ako vaša djeca osjete da ih nećete osuđivati kada vam se obrate neće biti razloga da to ne učine. Stvorite osjećaj znatiželje i slušajte ono što govore, te smanjite količinu propovijedi o tome što je u redu i što nije.
5. Koristite pitanja koja imaju otvorene odgovore.
Pitanja koja počinju sa “zašto” stvaraju način za obranu, a pitanja na koja se može odgovoriti sa da ili ne neće vam puno toga razjasniti. Naučite postavljati pitanja koja pokreću razgovor. “Što si primijetio/la na toj slici?” djeluje bolje nego, “Je li ti se svidjela slika?”
6. Koristite auto kao mjesto za razgovor.
Sad ih imate i ne mogu vam pobjeći! Nemojte dopustiti videoigrice ili druge igračke koje će omesti vašu priliku za razgovor sa njima.
7. Ponovite ono što ste čuli od njih.
To je još uvijek najbolji način za djecu da se osjećaju slušanima i najbolji način ohrabriti ih da krenu u tom smjeru.
8. Razgovarajte sa njima dok crtaju, bojaju ili pišu.
Koristite te aktivnosti da bi se djeca oslobodila i izrazila, a to može dovesti i do toga da započnu razgovor sa vama. A udruživanje u aktivnosti može proizvesti još veći osjećaj povezanosti i dijeljenja.
9. Pružite mogućnost za zabavu i uzbuđenje.
Kakva god bila aktivnost, kad se djeca bave nečime što vole željelt će to podijeliti sa vama. Pružite im to i slušajte ih što govore nakon toga!
10. Budite prijatelj jednako kao i roditelj.
Dok morate najprije biti roditelj, biti prijatelj svojoj djeci pomoći će da se otvore i započnu razgovor. Nemojte pretjerati sa strogim roditeljskim navikama!
Foto: wavebreakmedia ltd/Shutterstock