Koliko god je svestran začin i mnogim jelima osnova, ocat se vrlo često zanemaruje. Koristimo ga za marinade, konzerviranje voća, deglaziranja te kao stolni začin za razne salate i umake. Njegova najveća posebnost je ta što može svakom jelu promijeniti okus.
Koji god ocat izabrali, važno je da izaberete ocat visoke kvalitete,a u ponudi je vinski, jabučni, alkoholni, rižin ili sladni ocat.
Kvaliteta vinskog octa, bilo ono crno ili bijelo, ovisi o kvaliteti vina. Osim vinskog, u prodaji možete pronaći i ocat od šampanjca koji je ugodna okusa i blijede boje, Rioja ocat koji ima bogati okus i zagasitu crvenu boju te balzamički ocat koji ima blagi okus.
Jabučni ocat koristi se za deglaziranje i kiseljenje voća, vinski ocat koristi se za sve vrste umaka za salate i majoneze. Sladni ocat koristi se za kiseljenje povrća i lučica, a dobar je i kao začin za hladno meso ili ribu s krumpirom. Rižin ocat je blagog i slatkastog okusa, a najbolji je s dodatkom čilija, đumbira, hrena i sezamovih sjemenki.
Pikantni ocat
- U velikom loncu s poklopcem pomiješajte pola muškatnog oraščića, 2l vinskog octa, ¼ žličice klinčića, pola svježeg đumbira, 30 g soli, 5 g sjemenki gorušice, 3 narezane ljutike, pola žlice crnog papra u zrnu i koru od pola naranče.
- Sve sastojke dobro promiješajte i čvrsto poklopite, pa ostavite da sastojci odstoje na toplom mjestu mjesec dana. Nakon što su svi sastojci odstajali, procijedite ih pritiščući kako bi izvukli što više okusa.
- Gotovi ocat prelijte u čistu bocu, začepite s plutenim čepom i preselite na tamno i hladno mjesto.
- Pikantni ocat odličan je začin za meso s roštilja.
Osim kao dodatak jelima, možete isprobati piti ocat svaki dan mješajući 5 žličica octa sa vodom, ili ga pom. Ocat možete piti vruć ili hladana, a nakon samo nekoliko dana osjetit ćete promjene u svome organizmu. Ocat liječi, zato ga što češće konzumirjate.
Autor: A.Z., Foto: motorolka/Shutterstock