Atletsko stopalo (tinea pedis), oblik kožnog oboljenje, gljivična je infekcija najuočljivija između nožnih prstiju te na tabanima.Vlažna i znoj na stopala posebno su sklona infekciji. To stanje najčešće se javlja kod adolescenata i sportaša koji se služe zajedničkim svlačionicama, gdje bosonoga osoba s infekcijom lako može prenijeti tu bolest na druge.
Prvi znaci su ponekad jak svrbež među nožnim prstima i na tabanima te sa strane na stopalu. Koža, posebice između četvrtoga i malog prsta na nozi, postane raskvašena. Peruta se i ljušti te počinje pucati medu kožnim naborima.
Kako se bolest razvija, javljaju se sitni mjehuri i osip oko nožnih prstiju i tabana, a upaljena koža ispod postaje jarko crvena. S pojavom prvih znakova, često perite noge te ih pažljivo osušite medu prstima posebnim ručnikom samo za tu namjenu.
Svakodnevno mijenjajte čarape i obuću ili čak i češće – posebice ako se noge više znoje. Tretirajte noge kupovnim antibioticima u obliku pudera ili krema iz ljekarne. Dijagnoza atletskog stopala nije nepogrešiva – stanje se može lako zamijeniti s tipovima EKCEMA i psorijaze.
Ako ste u dvojbi, posavjetujte se sa svojim liječnikom. Također potražite liječnički savjet ako se stanje ne popravi nakon uporabe provjerenih lijekova, ili ako se pojavi bol i oticanje, pri čemu se upala širi prema gležnju. Neke se osobe štite od atletskog stopala nošenjem gumenih, ili drvenih natikača u teretanama, na bazenima ili u svlačionicama.
I vi ju možete izbjeći održavajući noge svježima, na primjer nošenjem natikača, mijenjanjem znojnih čarapa i obuće nakon tjelesne aktivnosti, dugog stajanja te po povratku kući s posla. Čak i kada je liječenje uspješno, moguća je ponovna infekcija preko obuće i podnih obloga te iz noktiju na nogama jer je gljivicu teško odstraniti.
Kako biste se od nje sačuvali, nastavite s uporabom pudera za noge i često perite znojna stopala te ih osušite izmedu prstiju.
Foto: Valua Vitaly/Shutterstock