U najranijim godinama djetetova života roditelji sudjeluju u razvoju njegovih osnova za buduće uspješno učenje u školi i životu. Djeca koja su se od rođenja osjećala voljena i zaštićena imaju više samopouzdanja i bolje uče.
Djeca uče igrajući se. Roditelji mogu pomoći djeci u igri. Djeci su potrebne jednostavne stvari za igru tako da uvijek imaju nešto novo za istraživanje; takve stvari ne moraju biti skupe. Npr. voda, pijesak, razne kutijice, drvene kocke, predmeti raznih boja, lopta i sl. Organizirani predškolski programi mogu pomoći u pripremi djeteta za uspješno pohađanje škole.
Preveliki pritisak zbog uspjeha u školi izaziva kod djeteta osjećaj nezadovoljstva. Nije preporučljivo prerano siliti dijete da uči slova i brojeve, jer se djetetova sposobnost učenja razvija postupno i pri tome treba uvažavati stupanj djetetova razvoja.
Dijete će najbolje učiti ako mu se omogući usvajanje znanja prikladna njegovoj dobi. Promatranjem djeteta i uočavanjem kada su mu aktivnosti dosadne i prejednostavne, a kada preteške moći ćemo djetetu ponuditi nove mogućnosti za učenje prikladne njegovoj dobi.
Učenje govora i razumijevanje jezika jedan je od najvažnijih i najkompleksnijih zadataka za dijete. Dijete će najbolje usvajati govor ako mu roditelji pomažu u tome od samog rođenja čitanjem i pričanjem priča, pjevanjem, imenovanjem osoba i predmeta s kojima dijete dolazi u kontakt.
Dijete počinje razumijevati što mu se govori puno prije nego samo počne govoriti. Roditelji trebaju ohrabrivati i poticati dijete kada ono počne izgovarati glasove, riječi i rečenice.
Različita djeca počinju govoriti u različitoj dobi. Općenito možemo reći da djeca počinju govoriti u prvoj godini života i do četvrte godine mogu izgovarati potpune rečenice. Do šeste godine osnove jezika su naučene.
Poticanje i vježba govora tijekom prvih šest godina života uvelike pomažu kasnijem uspješnom svladavanju govora, čitanja i pisanja.
Između djevojčica i dječaka nema razlike u fizičkim, mentalnim i emocionalnim potrebama. I djevojčice i dječaci imaju jednaku potrebu za igrom, za ljubavi i pažnjom i jednaku sposobnost učenja.
Foto: Levent Konuk/Shutterstock