Danas se čini da je pronalazak dobrog stomatologa koji nije privatnik, ravno dobitku na lutriji, a mnoge od nas i u starijoj dobi, odlazak stomatologu predstavlja traumu. Kako ne biste morali često biti na stolici kod stomatologa, jednostavno, brinite više o higijeni vaših zubi.
Zube bismo osim četkanja, trebali čistiti koncem svaki dan. On ulazi u one dijelove između zubi gdje ni jedna četkica za zube ne može prodrijeti. pomoću zubnog konca rješavamo štetne naslage pored zubnog mesa i između zubiju i tako sprječavamo nastanak paradentoze. Osobe koje imaju problema s desnima, posebno trebaju čistiti zube zubnim koncem, a od oboljenja desni imaju rizik dijabetičari i pušači.
Znamo da zube trebamo četkati poslije svakog obroka ili barem dva puta dnevno. No nije bitna samo količina četkanja, nego i kako ih četkamo. Zube treba četkati minimalno dvije minute. Kako biste mogli dosegnuti i stražnje zube, bolje je koristiti četkicu s malom glavom. Nemojte četkati zube lijevo desno, nego cijelo vrijeme radite kružne pokrete jer ćete tako puno bolje očistiti zube.
Možete isprobati električnu četkicu za zube, ona često ima timer pa možete znati kada je pranje zubi gotovo i dobra je za osobe koje imaju artritis. Ako vas muče problemi desnih, četkajte zube s mekanom četkicom.
Ne sjete se svi prilikom četkanja zubi očistit i jezik, a tamo se isto nakuplja jako puno bakterija koje nam uništavaju zube. ostružite prilikom pranja i jezik sa četkicom ili posebnom lopaticom i smanjit ćete rizik od oralnih oboljenja. osim toga, četkanjem jezika riješit ćete se i lošeg zadaha.
Iako se smatralo da čaj nije dobar za zube, nova istraživanja su pokazala da je čaj najbolje piće za zube ako nije zaslađen. On sadrži fluorid koji ojačava zubnu caklinu, a zeleni i crni čaj imaju kemikaliju koja uništava viruse i bakterije koji su uzročnici upale grla, zubnog karijesa i bolesnih desni.
Autor: S.G., Foto: Valeriy Velikov/Shutterstock