Došao je i taj trenutak kada napokon morate osvježiti boje u svom stanu? Nije vam svejedno jer vas čeka puno posla, ali ste svjesni kako bez toga ne može jer ipak je to vaš životni prostor u kojem boravite najveći dio svog vremena.
Najjednostavniji oblik boje u raspršivaču za upotrebu u domaćinstvu jest aerosolna limenka – idealna za bojenje teksturiranih površina kao što su predmeti od pletenog pruća ili kovanoga željeza. Kartonom ogradite mali dio prostora kako bojom ne biste poprskali okolne zidove ili radnu plohu, a na tlo položite novinski papir.
Ako nemate radionicu izvan kuće, radite vani za suhog vremena bez vjetra. Dijelove koje ne želite obojiti prekrijte samoljepljivom trakom za prekrivanje i novinskim papirom. Dobro protresite limenku s bojom kako bi se boja temeljito izmiješala, potom držite limenku otprilike 300 mm od predmeta koji želite obojiti.
Pritisnite kapicu i pomičite limenku vodoravno, držeći je na ravnomjernoj udaljenosti od predmeta i neprestano je pomičući. Nanesite samo tanak sloj boje – ne pokušavajte obojiti predmet samo jednim slojem boje. Pričekajte dok se boja ne počne sušiti pa nanesite još jedan sloj boje. Povremeno protresite limenku kako bi boja bila izmiješana.
Nastavite s nanošenjem slojeva boje sve dok predmet ne bude potpuno prekriven ujednačenim slojem. Kad prestanete bojiti, okrenite limenku naopako i pritisnite kapicu sve dok iz limenke ne počne izlaziti čisti aerosol. Na taj način štrcaljka će ostati čista.
Odlučite li se bojiti prskalicom- raspršivačem za boju, postoje dva tipa koja možete odabrati: kompresorska prskalica i prskalica bez zraka. Obje su električne. Kompresorska prskalica nešto je glomaznija, ali pruža preciznu kontrolu boje tako da se njome lako nanose tanki, ujednačeni slojevi boje. Većina specijaliziranih trgovina iznajmjuje ovakvu opremu.
Kod prskalice bez zraka potreban je znatan pritisak kako bi istisnuo boju iz spremnika, stoga nije lako precizno kontrolirati prskanje i može doći do neravnomjernog štrcanja kada se smanji razina boje u spremniku. Jedna prednost prskalice bez zraka jest ta što se njome manje naokolo raspršuju boje. Ona je najprikladnija prskalica za “uradi sam” poslove jer je kompaktna.
Prskalice – raspršivače najbolje je upotrebljavati za celulozne boje, za popravke boje na karoseriji automobila. No njima također možete nanositi uljane boje i lak-boje ako su razrijedene prema preporukama iz knjižice s uputama o radu s prskalicom. Nemojte prskalicu upotrebljavati za nanošenje emulzijske boje jer može lako začepiti sapnicu i potpuno začepiti prskalicu ako se boja dobro ne očisti.
Način rada s prskalicom sličan je onome ranije opisanom za boju u aerosolnim limenkama. Držite prskalicu-raspršivač otprilike 300 mm od predmeta koji bojite, pritisnite okidač i pomičite prskalicu naprijed-natrag, nanoseći boju usporedno u ravnomjernim slojevima. Sloj boje neka bude tanak i nemojte očekivati da ćete predmet obojiti jednim nanesenim slojem boje.
Najčešća pogreška kod ovakvog načina bojenja jest curenje čitavog jednog paralelnog nanosa boje u obliku vala ili pojava pojedinačnih “curaka” koji kaplju s pojedinih dijelova s prevelikom količinom nanesene boje.
Nanosite sloj po sloj boje dok ne dobijete odgovarajući premaz. Kod predmeta od pletenoga pruća, prilikom svakog nanošenja sloja boje promijenite smjer prskanja kako bi boja ravnomjerno prodrla u sve otvore.
Nastojte prskalicu sve vrijeme držati na preporučenoj udaljenosti od predmeta kako bi sloj boje bio ujednačen. Čim završite s bojenjem, ispraznite spremnik s preostalom bojom pa ga ispunite odgovarajućim razrjeđivačem boje i prskajte sve dok se iz prskalice ne iščisti svaki trag boje.
Foto: Petoo/Shutterstock