Napokon je došlo vrijeme da odete u zasluženu mirovinu, jedino na što se još morate naviknuti je činjenica kako više niste svaki dan obavezni putovati na posao. Život vam se počinje mijenjati i dolazi vrijeme kada treba naći neke nove hobije.
Najveći dio na koji se ljudi trebaju naviknuti su svakako primanja. Činjenica je da su ona puno manja, ovisi na kakvom ste radnom mjestu radili i koliko imate radnog staža. Neki ne osjećaju u velikoj mjeri, dok se mnogi trebaju priviknuti na smanjenje životnih troškova.
Isplata mirovine utvrđuje se rješenjem o pravu na mirovinu u skladu s donešenim zakonom. Kada je utvrđeno pravo na mirovinu, mjesečna primanja se utvrđuju svakog mjeseca, a u slučaju zaostalih mirovina one se obračunavaju za ono razdoblje od datuma kada bi trebala krenuti isplata.
U slučaju da je osoba nakon odlaska u mirovinu stekla pravo na dvije ili više mirovina, tada prema Zakonu o mirvovinskom osiguranju može koristiti samo jednu mirovinu. Što se tiče same isplate, ona ovisi o nekoliko faktora.
Ako se radi o osobi koja ima prebivalište u Hrvatskoj, tada se može dogovoriti da mu se mirovina isplaćuje preko određene banke. Za sve one koji se nalaze u inozemstvu, mogu navesti kako žele da im se mirovina isplaćuje na račun u banci u inozemstvu.
Želite li mijenjati način isplate, recimo da je dosada išla preko banke, a vi sada želite da ide preko pošte, a još ste promijenili adresu, trebate podnijeti zahtjev za isplatu preko pošte. U obrnutom slučaju korisnik treba izdati suglasnost o promjeni načina isplate.
Ako želite ovlastiti nekog drugog da prima vašu mirovinu, potrebni dokument o suglasnosti treba dostaviti banci bez obavještavanja zavoda. To se obično događa onda kada osoba bilo zbog tjelesnog oštećenja, ili nekog drugog razloga nije u stanju odlaziti po svoju mirovinu.
Foto: Photoxpress