Zdrava ishrana nije samo bitna za trudnice – treba krenuti od toga da bi se svi trebali zdravo hraniti, a pogotovo trudnice. Treba voditi računa da se tijekom trudnoće povećava potrošnja određenih hranjivih sastojaka i zato je potrebno unositi ih više što je i logično. Ono što bi trebali unositi u svoj organizam i prije same trudnoće je folna kiselina, bilo u obliku tableta, ili od tamnozelenog povrća. Znači prvo što morate staviti na svoju listu prehrane je folna kiselina, inače jako bitna i mogli bi reći neophodna za normalan razvoj vašeg djeteta.
Osim folne kiseline trebate voditi računa da u vaš organizam stiže dovoljno željeza, a to možete tako da konzumirate hranu kao što je crveno meso, suhi grah, obogaćene žitarice i suhe šljive. Smatra se da je dovoljno unositi oko 30 mg željeza dnevno. Trudnice inače mogu biti sklonije anemiji, stoga je bitno da se osigurate na bilo koji način.
Vaše dijete dok se razvija u trbuhu traži više kalcija i fosfora, a pokazalo se da dovoljna količina kalcija može pomoći u prevenciji visokog tlaka. Potrebno je unositi dnevno oko 1.200 mg kalcija kao i fosfora. Kalcij možete dobiti ako konzumirate mliječne proizvode niske masnoće, sardine, zeleno lisnato povrće. Fosfor npr imate u bijelom mesu, ribi.
Kalorije koje unosite u organizam uglavnom dolaze u tri oblika, a to su masti (maslac i ulja), ugljikohidrati (žitarice i šećeri) i proteini (riba, meso, mliječni proizvodi, grah).
Što se tiče vegetarijanki, njima se preporuča da nadoknade hranjive tvari kojih ima u mesu. Preporuča im se konzumiranje mliječnih proizvoda, za nadoknadu vitamina B12 potrebna je kombinacija tog vitamina i folne kiseline.
Ženama koje su vegani preporuča se da se u vrijeme trudnoće odreknu potpunog vegetarijanstva iz razloga što na taj način mogu naštetiti svom dijetetu, jer uskraćivanjem bilo čega što ima životinjsko porijeklo u sebi, za dijete može biti kobno.
Bitno je da se u trudnoći nastavite zdravo hraniti i da pazite ako nečeg unosite manje od drugih hranjivih tvari što je bitno za razvoj vašeg djeteta. Ne treba pretjerivati s prekomjernim količinama hrane, jer jedete za dvoje, nego ako vas uhvati glad između obroka, pojesti nešto sitno, ali to naravno ne uključuje čips, čokoladu, probajte npr s voćem.
Autor: S.Š. Foto: SvetlanaFedoseyeva/Shutterstock