Svaka peta žena pati od infekcije mokraćnih puteva. Ako ste i vi jedna od njih, u nastavku smo vam pripremili nekoliko savjeta koji će vam pomoći skratiti trajanje infekcije i ublažiti bolove ukoliko ih imate.
Ako prilikom mokrenja osjećate peckanje popijte dvije čaše vode, nakon čega popijte četvrtinu žličice sode bikarbone otopljene u 125 ml vode. Zbog sode bikarbone mokraća će biti manje kisela, pa će vas manje peći dok mokrite.
Što češće konzumirajte jogurt i sir, jer žene koje često konzumiraju ove mliječne proizvode, imaju manje šanse za infekcijama mokraćnih puteva. Ove mliječne namirnce sadrže dobre bakterije koje štite mokraćne puteve od onih loših.
Biljke jačaju imunološki sustav, te djeluju kao diuretik, što će vam pomoći da pojačano mokrite te na taj način ispirete bakterije i ublažite upalu. Isprobajte priljepaču koja je vrlo blag diuretik, te ju možete kupiti u obliku tableta i tinkture, ehinaceja jača imunološki sustav, a svaki dan bi trebali popiti tri šalice. Zlatošipka djeluje kao stimulator imunološkog sustava, diuretik i urinarni antiseptik, a pripremite je tako da u šalici kipuće vode namočite 2g biljke, a dnevno popijte tri šalice.
Ljupčac će dijelovati kao diuretik, te protubakterijski i protuupalno. Pripremite ga tako da dvije šalice kipuće vode prelijte preko dvije žličice mljevenog sušenog korijena, zatim ostavite da odstoji 10 minuta, pa procijedite. Kopriva je prirodni diuretik koji treba piti u obliku čaja, tako da žličicu sušene koprive prelijete sa šalicom ohlađene i prokuhane vode.
Zaštitite se infekcija mokraćnih puteva pijući sok od brusnice i jedući što više češnjaka koji je poznati antibiotik, zbog svog protubakterijskog djelovanja. Ogulite nekoliko češnjeva češnjaka, zgnječite ih i stavite u šalicu prokuhane vode, koja se treba prvo malo ohladiti. Ostavite tako da odstoji 5 minuta, pa popijte.
Pranje rublja može spriječiti pojavu infekcije mokraćnog sustava, tako da pripazite na način na koji perete rublje. Rublje perite sa nebiološkim praškom za rublje, koji neće nadražiti genitalno područje kao biološki prašak. Perite rublje na visokoj temperaturi, kako bi ubili bakterije. Ne perite na temperaturi ispod 60 stupnjeva. Kupujte donje rublje od pamuka ili lana, te nakon ispiranja rublja, rublje isperite još jednom.
Autor: A.Z., Foto: Udo Kroener/Shutterstock