Hrana direktno utječe na gene jer postoji čvrsta veza između ekspresije gena i prehrane. Svaki živi organizam u svojim stanicama sadrži nosioce genetskih informacija, a DNK se prenosi s roditelja na potomstvo zbog čega su geni nosioci nasljednih osobina svakog živog organizma.
Svaki gen nosi upute o stvaranju proteina koji su neophodni građevni elementi ljudskog organizma jer kontroliraju zdravlje, rast organizma i pravilno funkcioniranje.
Proteini su važni za obnavljanje i stvaranje tkiva, za izgradnju kostiju, kože, hrskavice, mišića i krvi te za proizvodnju hormona i enzima. Geni isto tako sadrže i informacije o bolestima predaka stvarajući na taj način razvoj određenih bolesti koje se mogu manifestirati za vrijeme života.
No prehrana uvelike može umanjiti genetske predispozicije za razvoj bolesti što su potvrdila brojna istraživanja.
Jedan od najvažnijih faktora za kontroliranje aktivnosti gena je hrana jer nutrijenti mogu mijenjati DNK. Umjerenost je ključ zdravlja, a odnosi se na količinu i kvalitetu nutrijenata koje osoba unosi u organizam.
Prekomjernim unosom ugljikohidrata se mogu aktivirati geni koji su odgovorni za razvoj mnogih bolesti poput bolesti srca, Alzheimerove bolesti, dijabetesa tipa 2, krvnih žila i nekoliko vrsta raka.
Zdrava dijeta
Zdrava dijeta ne smije sadržavati više od 30 posto ugljikohidrata u svakom obroku jer će se u protivnom stimulirati gene na pokretanje bolesti u organizmu. Zdrava prehrana sadrži trećinu ugljikohidrata, trećinu proteina i trećinu masti.
Manji obroci su uvijek najbolji za zdravlje, a najbolje je da budu česti kako bi imali pozitivan učinak. Za zdravlje gena su bitne zdrave masti te izbjegavanje zasićenih masti životinjskog porijekla. Prednost uvijek treba dati polinezasićenim i monozasićenim mastima biljnog porijekla. Odličan izvor zdravih masnoća su suncokretovo, sezamovo, maslinovo, bučino i laneno ulje.
Samo šest dana dijete je dovoljno kako bi se započela ekspresija gena, a pozitivne promjene se osjete vrlo brzo. No ako osoba želi biti u potpunosti zdrava važno je da se zdravo hrani kroz cijeli život.
Ayurveda spominje važnost zdrave prehrane i poremećaje u organizmu zbog nepravilnog kombiniranja namirnica, a nutrigenomika govori o tome kako će se uskoro promijeniti i svijet medicine koja je polako počela primijenjivati ove činjenice.
S obzirom na to da nutrijenti utječu na ekspresiju gena moguće je liječiti mnoge bolesti uz pomoć hrane. Zbog čega se smatra da će se u budućnosti za liječenje bolesti umjesto lijekova prepisivati dijeta.
Autor: A.Z., Foto: lola1960/Shutterstock